ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Memleketimden hapishane manzaraları!..

Yeni Türkiye gerçekten müthiş… Mesela düşünce tamamen serbest; istediğiniz gibi düşünebilir, kendi kendinize dilediğinizce tartışabilir, her sözcüğü gayet özgürce kafanızın içinde dolaştırabilirsiniz! .

Ümit Zileli
Ümit Zileli Sözcü Gazetesi
12 Ekim 2018 | 3.0 K

Yeni Türkiye gerçekten müthiş…
Mesela düşünce tamamen serbest; istediğiniz gibi düşünebilir, kendi kendinize dilediğinizce tartışabilir, her sözcüğü gayet özgürce kafanızın içinde dolaştırabilirsiniz!.. Ancaaak, ikinci, üçüncü şahısları işin içine karıştırırsanız külahlar değişir, artık “hakaretten mi”, “örgüt üyesi olmadan örgüte yardım ve yataklık etmekten mi” , “örgüt propagandasından mı”, “toplumun huzurunu bozmaktan mı” artık her neyse bir bakarsınız, tel örgülerin arkasındasınız!..
Bir diğer deyişle düşünce alabildiğine serbest, dillendirmek o derece tehlikeli ve yasaktır bu güzelim memlekette… İşinizden, gidişattan, ekonomiden, iktidardan hoşlanmıyor olabilirsiniz, kime ne; kendinizle konuşup kızmanızda, dövünmenizde hiç bir sakınca yoktur: Ancak şikayetlerinizi öyle ulu orta söylerseniz, sosyal medyada yazarsanız, işte o zaman yandı gülüm keten helva!.. Mutlaka birinin, birilerinin gözüne çarpar, gönüllü ihbar mekanizmaları harekete geçiverir, hoop içeri!..
Siz bu ülkenin hapishanelerinde düşüncesini açıklama gafletinde bulunan kaç kişi var biliyor musunuz? Ben de bilmiyorum! Şöyle yapalım; önce içeride tutuklu, hükümlü kaç kişi var ona bakalım:
-Yaklaşık 290 bin kişi (yazıyla iki yüz doksan bin!?
Yaklaşık diyorum çünkü devamlı artıyor! Aylar önce Ceza ve Tevkif  Evleri Genel Müdürü sıfatlı muhterem zat, Meclis Bütçe Komisyonu’nda ne de güzel, modern, adeta otel formunda yeni cezaevleri yapıldığını bir bölümünün de bitmek üzere olduğunu müjdelediğinde sayı 240 bin civarındaydı mesela! MHP’nin “örtülü af” teklifinde bu aftan 150 bin civarında adli tutuklunun yararlanacağı hesaplandığına göre, FETÖ Terör Örgütü suçlamasından 50 bin kişi, PKK ve KCK’dan 5 bine yakın hükümlü ve tutuklu olduğuna göre, geriye kalanlar yani 75 bin civarında kişinin yukarıda sıraladığım nedenlerden dolayı içeride olduğunu söyleyebiliriz!.. Bunların içinde “terör”, “teröriste yataklık” suçlamasıyla yargılanan...

Devamını Oku