ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Fiili tek adam rejimi!..

Dün 16 Nisan Referandumu’nun yıldönümüydü… Üzerinden tam bir yıl geçti… Lütfen şu geçen sürede neler yaşadığımızı, nelerle karşılaştığımızı bir düşünün ve yaşadığımız “düzeni” tanımlayın desem ne yanıt verirdiniz acaba? Sizleri bilemiyorum tabii, ancak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu en doğru tanıyı koydu bile:-Fiili tek adam rejimi! .

Ümit Zileli
Ümit Zileli Sözcü Gazetesi
17 Nisan 2018 | 505

Dün 16 Nisan Referandumu’nun yıldönümüydü…
Üzerinden tam bir yıl geçti… Lütfen şu geçen sürede neler yaşadığımızı, nelerle karşılaştığımızı bir düşünün ve yaşadığımız “düzeni” tanımlayın desem ne yanıt verirdiniz acaba? Sizleri bilemiyorum tabii, ancak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu en doğru tanıyı koydu bile:
-Fiili tek adam rejimi!..
Tamamen katılıyorum! Kılıçdaroğlu son derece gerçekçi, halkın nabzına ulaşan bir saptamada daha bulundu:
-’Evet’ diyenler pişman!..
‘Evet’ diyen demeyen, halkın büyük bölümü pişman, mutsuz, öfkeli… Daha geçen gün Sözcü Gazetesi’nin manşetindeydi; satılan şeker fabrikalarının ezici çoğunluğu AKP’ye, referanduma “Evet” diyen illerde bulunuyor!.. Pazar yeri kapatıldığı için protesto yürüyüşü yapmak isteyen ve çevik kuvvetin “biberli gaz” ziyafetine maruz kalan esnafın içinde AKP’ye oy veren, referanduma da “Evet” diyen yok muydu sanıyorsunuz!..
Açlık ve yoksulluk sınırının altına itilen, en ufak şikayetinde itilip kakılan, gözaltına alınan, tutuklanan, işini, aşını kaybeden  milyonlarca insan arasında iktidara oy veren, referandumdaki vaatlere kapılıp “Evet” diyen yurttaş sayısı kaçtı acaba, biliyor musunuz?.. Zamlardan nefesi kesilen, aldığı üç kuruşluk ücret zammı iki ayda eriyen on milyonlarca insandan kaçı bu iktidara oy vermek için sandığa koştu, referandumda “Evet” dedi ayırt edebilir misiniz?..
-Bu millet sevinçlerini, mutluluklarını paylaşamıyor ama ezilmekte, ufalanmakta yekvücut maalesef!..
Geçen yıl, referandumdan hemen sonra yazdığım “reddiye” den bir bölümünü paylaşayım önce…

Bu referandumu reddediyorum!.. Her şey gözlerimizin önünde, göstere göstere gerçekleştirildi!..
Bu ülkenin Cumhurbaşkanı sıfatına sahip muhteremin daha oylar sayılırken, sonuçlar üzerinde büyük tartışmalar yaşanırken, balkon konuşmasında taraftarlarına söyledikleri zaten nasıl bir tezg... Devamını Oku