ÇOK OKUNAN YAZARLAR

“3. Dünya Savaşı hiç bu kadar yakın olmamıştı!”

Türkiye’nin içinde bulunduğu bölge fokur fokur kaynıyor! .

Ümit Zileli
Ümit Zileli Sözcü Gazetesi
13 Ocak 2018 | 552

Türkiye’nin içinde bulunduğu bölge fokur fokur kaynıyor!..
Geçen yılın son günlerinde İran’ın Meşhed kentinde “ekonomik sıkıntılar” gerekçesiyle başlayıp, kısa sürede ülkeni geneline yayılıp “rejim karşıtı gösterilere” dönüşen olaylar, başta ABD olmak üzere Batı dünyasında “Renkli devrim operasyonu” başladı yorumlarına neden olmuştu…
Buna karşın, gösteriler bir hafta içinde bastırıldı, birçok kişi gözaltına alındı ve iddialar şimdilik gerçekleşmemiş oldu. Ancak ünlü Amerikan Brooking Enstitüsü’nün yıllar önce hazırladığı “İran için hangi yol- Which path to Persia” başlıklı raporunda belirttiği üzere “İran’ı istikrarsızlaştırarak zayıflatma ve böylece askeri harekata uygun hale getirme” planı ABD ve İsrail tarafından yürürlüğe konuldu!.. Bu ne demek peki?..
-İran rejimi, bugün ayaklanma girişimini bastırsa dahi olayların devamı gelecek demek!..
Yukarıdaki başlık, OdaTV sitesinde bugünleri ve yakın geleceği dikkat çekici biçimde ele alan Osman Başıbüyük’ün yazısından alındı. İlgiyle ve ürpererek okuduğum analizde Başıbüyük, ABD’nin büyük bir savaş için neredeyse gün saydığını, yoksa 21. Yüzyılı tamamen kaybedeceğini düşündüğünü gerçekçi verilere dayanarak anlatıyor. En yaşamsal gerekçe tahmin edeceğiniz üzere ekonomi tabii ki!.. Evet, ABD savaşa çok yakın ancak bir hatta iki büyük sorun var:
-Çin ve Rusya!..

Kağıt zengini ülke: ABD!.. Başıbüyük’ün anlatımıyla devam edelim:
Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun en etkili stratejisti Tuğgeneral  Qioa Liang, 2015 yılında Komünist Parti Merkez Komitesi’ne sunduğu araştırmasında ABD’nin geliştirdiği “Paradan para kazanma sistemini” anlattı. Neydi peki bu sistem?
-ABD karşılıksız para basıyordu! Bu durumun ülkede enflasyon etkisi yaratmaması için doları küresel dolaşıma açmıştı. Ancak doların değerini... Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER