Sinemada Mısır sevenlere...

Film ‘Indiana Jones’ tadı da veriyordu

Geçen hafta Mısır’da 18 kral ve dört kraliçe mumyası, ‘Firavunların Altın Geçidi’ isimli bir kortej eşliğinde Kahire’deki neo-klasik müzeden Gize’deki Mısır Medeniyeti Ulusal Müzesi’ne devlet töreniyle taşındı. Biz de bu vesileyle Antik Mısır’da geçen, tarihe göndermeler yapan ve zihinlerde yer edinen filmlerden oluşan bir seçki hazırladık.

1. On Emir / The Ten Commandments
KÖLELİĞE BAŞKALDIRI

Nil Nehri’ne bırakılan bir bebek, firavunun kız kardeşi tarafından bulunur ve büyütülür. Vakti gelince de tahta geçmek için beklerken İsrailoğulları kavminden olduğu anlaşılır. Köleliğe başkaldıran ve kavmini özgürleştiren Hazreti Musa’nın öyküsünü anlatan epik bir yapım. Cecil B. DeMille imzalı (1956) bu görkemli filmde dönemin bütün büyük bütçeli yapımlarında boy gösteren Charlton Heston başrolde. Zamanının ilerisindeki etkileyici görsel efektleri filme bu dalda Oscar kazandırmıştı. 

2. Mumya / The Mummy
BIRAKIN UYUSUN…

1920’lerde Antik Hamunaptra şehrini bulmak için....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İşçisin sen, işçi kal! 01 Mayıs 2021 | 25 Okunma Akademi’nin ‘bağımsız’lık gecesi... 25 Nisan 2021 | 42 Okunma Bu dansı bana lütfeder misiniz? 24 Nisan 2021 | 20 Okunma İzleye izleye öğrenin çocuklar 17 Nisan 2021 | 33 Okunma Sinemada Mısır sevenlere... 10 Nisan 2021 | 38 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar