Ronaldo'nun 'Babam ve Oğlum'u

BU yıl ilk kez İstanbul Film Festivali sırasında izleyiciyle buluşan, ardından NTV Spor'da gösterilen 'Messi' adlı belgesel, bence son derece zekice bir kurgunun eseriydi. Filmde bu büyük futbol yeteneğinin bizatihi kendisini değil...

BU yıl ilk kez İstanbul Film Festivali sırasında izleyiciyle buluşan, ardından NTV Spor'da gösterilen 'Messi' adlı belgesel, bence son derece zekice bir kurgunun eseriydi.

Filmde bu büyük futbol yeteneğinin bizatihi kendisini değil, onu anlatanları izliyorduk.

Yönetmeni Alex de la Iglesia olan, senaryosu da Arjantinli ünlü futbol figürü Jorge Valdano’nun katkılarıyla yazılan yapım, bir lokantada geçiyor ve Messi’nin hayatına tanıklık edenler onu anlatıyordu. 

Böylelikle çeşitli dönemlerde hayatına dokunanların gözünden onun öyküsüne kulak kabartıyor, eski ve yeni görüntülerle yeteneğinin sınırlarına vâkıf oluyorduk.

REKABET İFADESİ

MALUM Messi aynı zamanda bir rekabetin de ifadesi.

Günümüzde onu artık Cristiano Ronaldo’yu telaffuz etmeden anmak zor. 

Bu dengeler ışığında Portekizli’nin belgeseli de çok geçmeden çekildi.

Kasım’da bütün dünyada vizyona giren, bizde ise sadece DVD olarak (As Sanat) piyasaya sürülen ‘Ronaldo’ adlı belgeselde ‘Messi’den farklı olarak terazinin öte yanındaki figürü çoğunlukla kendisi anlatıyor.

Bu aslında ikili arasındaki rekabette ya da dengede olan biten her şeyi açıklıyor. 

Messi tıpkı hayattaki gibi çok konuşmuyor, onu başkaları anlatıyor.

Ronaldo ise konuşmak zorunda; Farkını ortaya koymak için sahada yaptıkları yetmiyor; ona biçilen rolün ne olduğunu, niçin biçildiğini bir de ondan dinlemek zorundayız sanki.

Dolayısıyla ‘Ronaldo’ belgeselini çeken Anthony Wonke, ‘Messi’de olduğu gibi özel bir kurgu yerine düz, lineer bir anlatımı tercih etmiş ve mikrofonu daha çok asıl nesnesine tutmuş. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Karlar düşer, düşer düşer izlerim 16 Ocak 2021 | 69 Okunma Çok erken bir veda... 15 Ocak 2021 | 100 Okunma Gazeteciler başrolde! 09 Ocak 2021 | 68 Okunma Elbet bir gün buluşacağız! 02 Ocak 2021 | 69 Okunma Derin iz bırakan filmler 26 Aralık 2020 | 249 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar