Sessizce haykıran adamlar

Hürriyet Gazetesi Yazarı Uğur Meleke'nin bugünkü (24.11.2022)'' Sessizce haykıran adamlar'' başlıklı yazısı.

FIFA Başkanı Infantino’nun birkaç gün önce yaptığı basın toplantısına, pardon monoloğuna denk gelmişsinizdir.

İsviçreli spor adamı, “üç saat içki içmezseniz ölmezsiniz” gibi son derece analitik yaklaşımlarla süslü bu demecinde, “Bugün kendimi engelli hissediyorum, bugün kendimi göçmen bir işçi hissediyorum, bugün kendimi eşcinsel hissediyorum” gibi çalışılmış aforizmalara imza atmış, bir gün sonra da “one love” yazılı kaptanlık bandını yasaklamıştı!

HARİKA FOTOĞRAF VERDİLER

Ayrımcılığa karşı sevgi sloganını benimseyen o bandı takmayı planlayan 9 ülke, Infantino’nun kart tehdidinden sonra bu kararından vazgeçti. Hatta Infantino yönetimi tarihin en tartışmalı kararlarından birine daha imza atıp, Belçika formasının yaka içindeki “love” sözcüğünün bile kullanılmasına izin vermedi. Yaka içindeki “love (sevgi)” sözcüğü yasaklandı dün... Ancak belli ki Neuer ve arkadaşları, FIFA’nın kısıtlayıcı uygulamalarından rahatsızlıklarını saklayamadılar. Dün özgür seslerinin kısılmaya çalışılmasını protesto eden harika bir fotoğraf verdiler Doha’da. Önceki gün ulusal marşlarında sessiz bir protestoya imza atan İranlılar’dan sonra Almanlar da ağızlarını kapatarak haykırdılar adeta Dünya’ya.

YİNE SESSİZ AÇTILAR

Almanlar saha dışındaki birlikteliklerini saha içine yansıtamadılar, Japonya’nın dinamizmi karşısında ikinci yarıda zor durumlara düştüler. Flick, Süle’yi sağ bekte kullanarak sol bek Raum’u özgürleştirdi. Zaten golü getiren penaltı da Raum’un bindirmesinin sonucuydu. Ancak Moriyasu ikinci 45’te yaptığı harika değişikliklerle takımını maça ortak etti, sonuna kadar hak edilmiş bir 3 puanla çıktılar Khalifa’dan. 46’da Tomiyasu girdi, Japonya savunmayı üçledi ve beklerin hücum katkısını maksimize etti Moriyasu. Ardından oyuna giren Asano, Minamino ve Doan’ın kattığı enerjiye Almanlar yanıt veremedi ve Rusya’da olduğu gibi puansız açtılar turnuvayı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dokuz Afrikalı’yla Kuzey Amerika 2026’ya doğru 30 Kasım 2022 | 144 Okunma Neymar’a yapılan fauller sayılabilir miydi? 29 Kasım 2022 | 330 Okunma İlk 45 dakikaları çöpe giden bir Dünya Kupası 28 Kasım 2022 | 244 Okunma Bir stres yönetimi dersi olarak Katar 2022 27 Kasım 2022 | 144 Okunma Peki ya Katar’da 48 takım olsaydı? 26 Kasım 2022 | 199 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar