Cumhuriyet tarihinde bir ilki başarmak için sahadayız

Hürriyet yazarı Uğur Meleke bu hafta 'Cumhuriyet tarihinde bir ilki başarmak için sahadayız' başlıklı yazısını kaleme aldı.

A Milli Futbol Takımımız bu akşam her açıdan son derece değerli bir karşılaşmaya çıkacak. Türkiye, bu gece Galler’i yener veya berabere kalırsa, grubunu lider tamamlayıp ikinci torbadaki yerini kesinleştirecek. Bence Cardiff’te amacımız bu olmalı: Hem kazanmak, hem de cumhuriyet tarihinde ilk kez bir büyük turnuva kurasına ilk iki torba içinde girmek. Yenilir ve grubu ikinci sırada bitirirsek, kuraya da büyük bir ihtimalle üçüncü torbadan katılacağız.

Türk futbolu sekizinci kez bir büyük turnuvaya gidiyor. Altıncı kez bir Avrupa Şampiyonası bileti alıyor. Bu akşamı en az 1 puanla kapatırsa ilk kez grup lideri unvanıyla elde etmiş olacak bu bileti. Ancak bu akşamın bir başka önemi daha var: Galler’e yenilmezsek, EURO 2024 kurasına ikinci torbadan gireceğiz. Ve bu 100 yıllık milli takım hikayemizde bir ilk olacak. Malumunuz, EURO 2024’e aynen son iki turnuvada olduğu gibi 24 ülke katılacak. Bu 24 ülkenin 20’si, elemelerdeki 10 grubu ilk iki sırada tamamlayan ekipler olacak. Son dördüyse mart ayındaki play-offlar sonucunda belirlenecek. Play-off’lardan gelen 4 takım, EURO 2024 gruplar kurasında doğrudan son torbada olacaklar. Gruplardan gelen 20 takımsa 4 torbaya dağıtılacak. Grup liderleri kesin olarak ilk iki torbadalar. Ancak 10 grup liderinin beşi daha şanslı. Onlar birinci torbada ev sahibi Almanya’ya eşlik edecekler.

PORTEKİZ, FRANSA, İSPANYA VE BELÇİKA

Önceki gece oynanan müsabakalar sonucunda birinci torbada Almanya’ya eşlik edecek 4 takım kesinleşti: Portekiz, Fransa, İspanya ve Belçika...

Ancak bu torbadaki son takım, bu yazıyı gazeteye gönderdiğim saat itibariyle henüz belli değildi.

Gece yarısı itibariyle İngiltere o son takım olma konusunda favoriydi. Türkiye, bu gece Galler’i mağlup eder veya berabere kalırsa, grubunu lider tamamlayıp ikinci torbadaki yerini de kesinleştirecek. Bence Cardiff’te amacımız bu olmalı:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
67 yıl sonra bu kâbus gecesini neden yaşadık? 02 Aralık 2023 | 9 Okunma Türk futbolunun kâbus gecesi 01 Aralık 2023 | 629 Okunma Büyük ligler koşuyor, G.Saray kovalıyor 30 Kasım 2023 | 832 Okunma Sivas’ta bir Rus ruleti seyrettik 28 Kasım 2023 | 309 Okunma 457 dakikada tek bir gol 27 Kasım 2023 | 406 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar