ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Süper Lig Porto'nun arka bahçesi mi?

Bir kulüpten bir lige gelen 10 futbolcudan 9’u emeklilik öncesi son tur havasındaysa, artık bence bu hortumu bir noktada kesme zamanı gelmiştir .

Uğur Meleke
Uğur Meleke Hürriyet Gazetesi
12 Ekim 2018 | 2.6 K

Bir kulüpten bir lige gelen 10 futbolcudan 9’u emeklilik öncesi son tur havasındaysa, artık bence bu hortumu bir noktada kesme zamanı gelmiştir.

PORTO, 2012 yazında Süper Lig’e 3, 2013 ve 2014’te 5’er, 2015’te 6, 2016-17’de de tam 7 oyuncu satıyor. Porto’dan Fenerbahçe’ye geçen son 3 oyuncu Abdoulaye Ba, Fabiano ve Reyes*... Galatasaray’a gelenler Sinan Bolat ve Josue... Trabzonspor’a gelenler Marc Janko ve Hyun-Suk... Görünen o ki, birileri Süper Lig’i fena halde aldatıyor.

Evet biliyorum, Diego Reyes gibi bazı oyuncuların zaten kontratları bitmişti. Benim anlatmaya çalıştığım şey de, sadece Porto’nun Süper Lig’den kazandığı para değil zaten. Süper Lig takımlarının transferde ısrarla Porto’nun kullanmadığı, tercih etmediği, senelerce kiraladığı, hatta bedelsiz serbest bıraktığı oyunculara yönelmesi!

Geçen gece Bein’de İspanya Ligi tekrarlarında Abdoulaye Ba’nın yaptığı inanılmaz hataları izlerken geldi aklıma bu konu! Porto, 2010’da A takıma aldığı bu futbolcuyu sırasıyla Covilha’ya, Coimbra’ya, Guimaraes’e, Vallecano’ya kiralıyor. Sonra ne hikmetse bu kariyerde bir oyuncu, birer yılı da Fenerbahçe ve Alanya’da geçiriyor. Sonunda Porto, Ba’yı bedelsiz olarak bırakıyor Vallecano’ya.

Porto, Josue’yi de aynı dönemlerde A takıma alıyor. Yine önce Covilha’ya, sonra sırasıyla Penafiel, Venlo, Paços, Braga gibi takımlara kiralarken, Josue arada bir de Bursa, Galatasaray, Osmanlı turu yapıyor. Serbest kaldığında da rotayı Akhisar’a çeviriyor!

Son yıllarda Porto sonrası bir de Süper Lig havası alan futbolcular arasında Djalma, Janko, Henrique, Opare, Ba, Sami, Varela, Jun-Suk, Ghilas, Josue, Agu gibileri de var. Elbette arada Aboubakar ve Castro gibi başarılı transferler de olmuş. Ama bir kulüpten bir lige gelen 10 futbolcudan 9’u emeklilik öncesi son tur havasındaysa, artık bu hortumu bir noktada kesme zamanı gel...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER