Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e yönelik milli stratejisi yok!..

Tüm öngörüleri doğru çıkan emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ’dan Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları krizi konusunda çarpıcı açıklamalar:Elekdağ, Türkiye’nin...

Tüm öngörüleri doğru çıkan emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ’dan Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları krizi konusunda çarpıcı açıklamalar:

Elekdağ, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de acilen ‘Münhasır Ekonomik Bölge’sini ilan etmesi gerektiğinin altını çizdi. “Aksi takdirde ulusal hak ve menfaatlerimiz ağır zarara uğrayacaktır. Bu konuda sorumluluk hükümetindir” dedi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan’ın uygulamak istediği Sevilla Haritası’na göre, Türkiye, Doğu Akdeniz’de 148 bin kilometrekarelik, yani Kıbrıs Adası’nın 11 katı kadar bir alanı kaybediyor.

Sevgili okurlarım,
Tüm öngörüleri doğru çıkan emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ ile söyleşimizin dünkü bölümünde Doğu Akdeniz’deki yetki alanları konusunda Türkiye ve Kuzey Kıbrıs ile Rum -Yunan ikilisi arasındaki ihtilafı, AB’nin East Med Gaz Boru Hattı Projesi’ne atfettiği stratejik önceliği ve Türkiye’yi Akdeniz’den dışlamayı hedefleyen şer ittifakını ele aldık. Bu ittifak Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), İsrail, Mısır ve AB’den oluşuyor. Fransa ve ABD tarafından da destekleniyor. Söyleşimizin bugünkü son bölümünde ise Türkiye’nin hak ve menfaatlerini koruyabilmesi için Doğu Akdeniz’de vermesi gereken çetin mücadeleyi ve bu doğrultuda neler yapması gerektiğini irdeleyeceğiz.

★★★

UĞUR DÜNDAR (U.D.): Sayın Elekdağ, Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilanına hangi nedenlerle muhalefet ediyor?
ŞÜKRÜ ELEKDAĞ (Ş.E.): Dışişleri Bakanlığı’nın Doğu Akdeniz’de MEB ilanı konusundaki görüşü şöyle: “MEB ilanı, uluslararası hukuk bakımından özünde balıkçılıkla ilgilidir. Nitekim petrol ve doğalgaz hakları, MEB ilan edilmeden de kıta sahanlığı hakları çerçevesinde korunabilmektedir. Doğu Akdeniz’de MEB ilan edilmesinin kıta sahanlığımızdaki haklarımız bakımından bu aşamada ilave bir getirisi bulunmamaktadır…
“Karasularımızdan başlayan kıta sahanlığımız 32 derece 16 dakika 18 saniye Doğu boylamının batısından itibaren  Mısır-Türkiye ortay hattını takip ederek 28 derece Doğu boylamına kadar uzanmaktadır. Ancak, 28 derece Doğu boylamının batısındaki Türk kıta sahanlığının hangi noktaya kadar uzanacağı, Akdeniz ve Ege’de tüm ilgili kıyıdaşlar arasında hakkaniyete dayalı sınırlandırma anlaşmalarının yapılmasıyla belli olacaktır.” Tabiatıyla GKRY ile sınırlandırma, ancak Kıbrıs meselesinin çözülmesinin ardından mümkün olabilecektir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzninizle 14 Ağustos 2020 | 31 Okunma Okullar açılırsa!.. 13 Ağustos 2020 | 536 Okunma Kıyıya vuran deniz yıldızları!.. 12 Ağustos 2020 | 118 Okunma Yaşasın insanlık!.. 09 Ağustos 2020 | 380 Okunma Neler oluyor? 08 Ağustos 2020 | 622 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar