Turizm cenneti Fethiye’den yükselen imdat çığlığı!..

Fethiye denilince gözümün önüne; eşiz doğal güzelliklerin tarihi zenginliklerle buluştuğu harikulade bir fotoğraf gelir. Bu ayrıcalığın dünyada bir başka turistik yöreye nasip olmadığını...

Fethiye denilince gözümün önüne; eşiz doğal güzelliklerin tarihi zenginliklerle buluştuğu harikulade bir fotoğraf gelir.
Bu ayrıcalığın dünyada bir başka turistik yöreye nasip olmadığını bilenler, ilçeyi kuşatan yüksek tepelerden Fethiye Körfezi’ne baktıklarında, adeta büyülenirler.
Ama gelin görün ki, bir benzeri bulunmayan bu turizm cenneti giderek göz kamaştıran tarihi ve doğal güzellikleri yerine, çevre kirliliğiyle anılıyor!
Çünkü hoyratça kullanım, bilgisizlik ve ilgisizlik, 9 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip Fethiye Körfezi’ni, her geçen yıl biraz daha çamurla doldurup kirletiyor.
Belki inanmayacaksınız ama Körfez’de çamur tepeleri oluşuyor!..

★★★

Peki ülke turizmine “Horhor Çeşmesi” gibi para akıtan güzelim Körfez, nasıl oldu da bu ürkütücü görünümü aldı?
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, 2012’de yayımladığı araştırma sonucuyla; Körfez tabanındaki çamurun her yıl 8 santim yükseldiğini, önlem alınmadığı takdirde 15 yıl sonra kullanılmaz hale geleceğini açıkladı.
Tüm yetkililerin harekete geçmesini gerektiren alarm niteliğindeki bu araştırmaya rağmen, hiçbir adım atılmadı!
Böylece tabandaki çamur, 6 milyon tonu buldu!

★★★

Bırakın bilim insanı olmayı, balıkçılar bile, kirlenen denizlerde yosunlaşmanın arttığını bilirler. Nitekim Körfez’de bu yıl çarpıcı renk değişikliğine neden olan “Alg (Su Yosunu) Patlaması” ortaya çıktı.
Ender olarak gözlemlenen, denizin sarı ve ve yeşil renkler aldığı bu doğa olayının halkı endişelendirmesi üzerine, yandaş medya konuya sazan gibi daldı ve sorumluları açıkladı:
CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi ile yine CHP’li Fethiye Belediyesi!..

★★★

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Okullar açılırsa!.. 13 Ağustos 2020 | 365 Okunma Kıyıya vuran deniz yıldızları!.. 12 Ağustos 2020 | 118 Okunma Yaşasın insanlık!.. 09 Ağustos 2020 | 380 Okunma Neler oluyor? 08 Ağustos 2020 | 620 Okunma İki Atatürk... 07 Ağustos 2020 | 329 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar