Turizm cenneti Fethiye’den yükselen imdat çığlığı!..

Fethiye denilince gözümün önüne; eşiz doğal güzelliklerin tarihi zenginliklerle buluştuğu harikulade bir fotoğraf gelir. Bu ayrıcalığın dünyada bir başka turistik yöreye nasip olmadığını...

Fethiye denilince gözümün önüne; eşiz doğal güzelliklerin tarihi zenginliklerle buluştuğu harikulade bir fotoğraf gelir.
Bu ayrıcalığın dünyada bir başka turistik yöreye nasip olmadığını bilenler, ilçeyi kuşatan yüksek tepelerden Fethiye Körfezi’ne baktıklarında, adeta büyülenirler.
Ama gelin görün ki, bir benzeri bulunmayan bu turizm cenneti giderek göz kamaştıran tarihi ve doğal güzellikleri yerine, çevre kirliliğiyle anılıyor!
Çünkü hoyratça kullanım, bilgisizlik ve ilgisizlik, 9 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip Fethiye Körfezi’ni, her geçen yıl biraz daha çamurla doldurup kirletiyor.
Belki inanmayacaksınız ama Körfez’de çamur tepeleri oluşuyor!..

★★★

Peki ülke turizmine “Horhor Çeşmesi” gibi para akıtan güzelim Körfez, nasıl oldu da bu ürkütücü görünümü aldı?
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, 2012’de yayımladığı araştırma sonucuyla; Körfez tabanındaki çamurun her yıl 8 santim yükseldiğini, önlem alınmadığı takdirde 15 yıl sonra kullanılmaz hale geleceğini açıkladı.
Tüm yetkililerin harekete geçmesini gerektiren alarm niteliğindeki bu araştırmaya rağmen, hiçbir adım atılmadı!
Böylece tabandaki çamur, 6 milyon tonu buldu!

★★★

Bırakın bilim insanı olmayı, balıkçılar bile, kirlenen denizlerde yosunlaşmanın arttığını bilirler. Nitekim Körfez’de bu yıl çarpıcı renk değişikliğine neden olan “Alg (Su Yosunu) Patlaması” ortaya çıktı.
Ender olarak gözlemlenen, denizin sarı ve ve yeşil renkler aldığı bu doğa olayının halkı endişelendirmesi üzerine, yandaş medya konuya sazan gibi daldı ve sorumluları açıkladı:
CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi ile yine CHP’li Fethiye Belediyesi!..

★★★

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hayat damarı!.. 20 Eylül 2019 | 168 Okunma Tuvalet temizleyen lise müdürü!.. 19 Eylül 2019 | 1.461 Okunma Ülkeyi yönetenlerin kulakları ağızlarından çıkanları duymalı! 18 Eylül 2019 | 480 Okunma Köle çocukları kurtarmaya uğraşırken bakın başıma neler geldi? 15 Eylül 2019 | 182 Okunma İşte eğitimimizin dünya sefiller ligindeki karnesi!.. 14 Eylül 2019 | 279 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar