Şehit kulüp başkanı ve futbolcu Arif Bey!..

“Zayıf, uzun boylu, küçük yüzlü idi. Kendisine mahsus ciddi, hatta biraz da içli ve mahzun bakışları vardı. Aile ve spor terbiyesi fevkalade idi. Mert bir arkadaş, samimi bir dosttu. Maçlarda fırtına gibi sert...

“Zayıf, uzun boylu, küçük yüzlü idi. Kendisine mahsus ciddi, hatta biraz da içli ve mahzun bakışları vardı. Aile ve spor terbiyesi fevkalade idi. Mert bir arkadaş, samimi bir dosttu. Maçlarda fırtına gibi sert oyununa rağmen kasten bir kimseyi incitmezdi. O yılmadan, kesilmeden, büyük bir fedakarlıkla, canla başla, çırpına didişe, kan ter içinde oyun oynar. Koşar, ileri gider, geri gider, sıçrar, şut çeker, demarke olur. Degajman yapar, çalım yapar, dripling yapar, kafa vurur, omuz vurur, lakin oyun oynardı…”

★★★

Yakın arkadaşı Bedri Gürsoy’un anlatımıyla portresini çizmeye çalıştığım sporcu ve mühendis Arif Beyi (Emirzade) bugün Şehit Arif Bey olarak anmamıza neden olan acı olay 15 Haziran 1919 Pazar günü yaşandı.

Bağdat Demiryolu Projesi’nde yer alan Ulukışla-Niğde-Kayseri hattının güzergahında keşif yapmak için Ereğli’den Bor’a hareket eden teknik heyet, o gün Tahtaköprü mevkiinde saldırıya uğradı. Mühendis Arif Bey, göğsüne isabet eden kurşunla şehit olurken, iki jandarma eri de yaralandı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünyanın en güzel ülkesi!.. 01 Aralık 2023 | 213 Okunma Atatürk’ün idama mahkum edildiği günler!.. 30 Kasım 2023 | 302 Okunma Padişah Vahdettin kaçtığı San Remo’da sefalet içinde mi yaşadı?.. 29 Kasım 2023 | 1.502 Okunma Devletin hazinesi adalettir!.. 26 Kasım 2023 | 308 Okunma Bilal Erdoğan ve arkadaşlarıyla yollarımız nerede kesişti?.. 25 Kasım 2023 | 1.949 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar