Ölenin dağ, orman değil, vatan olduğunu anlayamadık!..

Acaba hiç duydunuz mu? Bursa’da tarihi Irgandı Köprüsü’nü geçince ‘Gurabahane-i Laklakan’ diye bir yer vardır, nam-ı diğer ‘Düşkün Leylekler Evi!..’

Burası Osmanlı döneminde dünyanın ilk ve tek hayvan hastanesi olmasının yanı sıra, aynı zamanda Osmanlı’nın hayvanlara verdiği önemin büyük göstergesi olan bir yerdir..
Göç ederken yaralanan kuşları -en başta da leylekleri- tedavi etmek ve onları tekrar göç yollarına koyabilmek için yapılmıştır.

★★★

Ahmet Haşim’in ‘Bilmem Bursa’yı gezerken gördünüz mü? Haffaflar Çarşısı’nın ortasında bir meydan var. Bu meydan malul hayvanların düşkünler yurdudur. Kanadı, bacağı kırık leylekler, uçamayan kargalar halkın sadakasıyla yaşarlar’ diye bahsettiği ‘Gurabahane-i Laklakan’ın Bursa’da inşa edilmesinin sebebi ise; kuşların göç yollarının tam bu şehrin üzerinden geçiyor olmasıdır.

★★★

Anadolu kültüründe leylekler ve göçmen kuşlar ‘uğurlu’ ve ‘bereketli’ görülürdü. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Enis Berberoğlu!.. 06 Haziran 2020 | 283 Okunma Amerika’daki kavga!.. 05 Haziran 2020 | 258 Okunma Karantina günlerinde vefa!.. 04 Haziran 2020 | 346 Okunma Libya’daki tuzağa dikkat!.. 03 Haziran 2020 | 495 Okunma Erdoğan erken seçime giderek önümüzdeki 3 yılı kaybetmek istemez 31 Mayıs 2020 | 561 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar