Ölenin dağ, orman değil, vatan olduğunu anlayamadık!..

Acaba hiç duydunuz mu? Bursa’da tarihi Irgandı Köprüsü’nü geçince ‘Gurabahane-i Laklakan’ diye bir yer vardır, nam-ı diğer ‘Düşkün Leylekler Evi!..’

Burası Osmanlı döneminde dünyanın ilk ve tek hayvan hastanesi olmasının yanı sıra, aynı zamanda Osmanlı’nın hayvanlara verdiği önemin büyük göstergesi olan bir yerdir..
Göç ederken yaralanan kuşları -en başta da leylekleri- tedavi etmek ve onları tekrar göç yollarına koyabilmek için yapılmıştır.

★★★

Ahmet Haşim’in ‘Bilmem Bursa’yı gezerken gördünüz mü? Haffaflar Çarşısı’nın ortasında bir meydan var. Bu meydan malul hayvanların düşkünler yurdudur. Kanadı, bacağı kırık leylekler, uçamayan kargalar halkın sadakasıyla yaşarlar’ diye bahsettiği ‘Gurabahane-i Laklakan’ın Bursa’da inşa edilmesinin sebebi ise; kuşların göç yollarının tam bu şehrin üzerinden geçiyor olmasıdır.

★★★

Anadolu kültüründe leylekler ve göçmen kuşlar ‘uğurlu’ ve ‘bereketli’ görülürdü. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Turizm cenneti Fethiye’den yükselen imdat çığlığı!.. 25 Ağustos 2019 | 210 Okunma Emine Bulut!.. 24 Ağustos 2019 | 146 Okunma Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e yönelik milli stratejisi yok!.. 23 Ağustos 2019 | 211 Okunma Türkiye demir perdeyle Doğu Akdeniz’den koparılmak isteniyor 22 Ağustos 2019 | 579 Okunma Ormanlar yandıktan sonra 2700 orman muhafaza memuru alındı!.. 21 Ağustos 2019 | 92 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar