Merdiven altı ekonomi modeli!..

Genç kuşağın yıldızı parlayan ekonomistlerinden Selçuk Geçer’in Youtube kanalında Doğru Parti’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, gazeteci-ekonomist Meriç Köyatası ile...

Genç kuşağın yıldızı parlayan ekonomistlerinden Selçuk Geçer'in Youtube kanalında Doğru Parti'nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, gazeteci-ekonomist Meriç Köyatası ile yaptığı sohbet çok etkileyiciydi.

Bilgi dolu sohbetten sizin de yararlanabilmeniz için, aldığım bazı notları özetleyerek aktarmak istiyorum:

SELÇUK GEÇER (SG): TUİK enflasyonu yüzde 36 olarak açıkladı. ENA Grup yüzde 82 üstü. Yine TUİK'in üretici enflasyonu, yüzde 80… Üretici ile tüketici arasında 46 puan fark oluşmuş durumda. Ben Twitterde bir anket yaptım. 48 bin 982 kişi oy kullanmış. Yüzde 97 oranında ENAG'ı doğrulamış takipçiler… Size göre hangi enflasyon doğru?

TUİK'İN YÜZDE 36'LIK TÜKETİCİ ENFLASYONU GERÇEĞİ YANSITMIYOR

MERİÇ KÖYATASI (MK): Toplumdaki doğru kanaati göstermesi bakımından 49 bin katılım önemli… Yüzde 97 doğruyu ifade ediyor. Çünkü onlar çarşıyı pazarı dolaşıyor. Yüzde 3'lük kesime gelince, onlar enflasyondan pek etkilenmiyor. Yüzde 3 de kendi payınca haklı. Çünkü Türkiye'de nüfusun çok düşük bir kısmı milli gelirden büyük pay alıyor. Bu yüzde 3 de o kesimden olsa gerek. Üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasında bu kadar büyük fark birkaç ay devam etse, bunu mantıklı karşılayabiliriz. Birkaç ay geçer ve üreticiler, tüccar, bu yüksek maliyetleri tüketici fiyatlarına yansıtır. Üretici enflasyonu ile tüketici enflasyonu birbirine yakın seviyede gider. .

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Vatan hainleri!.. 07 Ağustos 2022 | 209 Okunma Devlet okullarla köye geri dönmeli!.. 06 Ağustos 2022 | 94 Okunma ABD, Rusya’yı kuşatma stratejisinde Türkiye’nin mutlaka yanında yer almasını istiyor!.. 05 Ağustos 2022 | 514 Okunma Sarıkamış şehitlerine büyük ayıp!.. 04 Ağustos 2022 | 257 Okunma İşte hayat!.. 03 Ağustos 2022 | 235 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar