Mazbata milletindir, mazbata Ekrem İmamoğlu’nundur

Sevgili okurlarım;Siyasetin önemli dönüm noktalarında İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Aytun Çıray’la yaptığımız söyleşiler hem gündeme damgasını vurdu, hem de tarihe...

Sevgili okurlarım;

Siyasetin önemli dönüm noktalarında İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Aytun Çıray’la yaptığımız söyleşiler hem gündeme damgasını vurdu, hem de tarihe düşülen önemli notlar oldu.
31 Mart Yerel Seçimi de sonuçları itibarıyla sanki yeni bir dönüm noktası.
Bu nedenle söyleşimize Sayın Çıray’a, “Seçim sonuçları Millet İttifakı’nın doğru bir strateji üzerine kurulduğunu gösteriyor mu? Bu stratejinin kuruluşu ne zaman planlandı” sorusunu yönelterek başlıyorum:

AYTUN ÇIRAY (A.Ç): Ana stratejinin doğruluğu kanıtlandı. Başlangıca gelince… 7 Haziran 2015’ten itibaren MHP’nin AKP’ye iltihak etmesiyle bir ihtiyaç ortaya çıktı. Böylece Sayın Kılıçdaroğlu ile ve birçok arkadaşımızla bu konuları zaten konuşmaya başladık. 1 Kasım 2015 öncesi Sayın Akşener’le de konuştuk. Size ilk defa tarihe not düşmek için bir açıklamada bulunmak istiyorum: İYİ Parti’nin kurulmasından sonraki süreçte Söke gişelerinde devlet insanı Sayın Zekeriya Temizel’in ittifakla ilgili büyük fikri katkısı oldu. Gizlilik adına Söke gişelerinde buluştuğumuzu hatırlıyorum.

YENİLENME SÜRECİNİN İŞARET FİŞEĞİDİR

UĞUR DÜNDAR (U.D.):  31 Mart Yerel Seçimleri’ni bazı yorumcular Cumhur İttifakı açısından ‘sonun başlangıcı’ olarak değerlendiriyorlar. Özellikle İstanbul’un sembolik önemi vurgulanıyor. Size göre de sonuçlar demokrasi tarihimizin bu en uzun iktidarı için ‘sonun başlangıcı’ mıdır?

(A.Ç.): 31 Mart seçimlerinin sonuçlarını, Cumhur İttifakı üzerinden negatif bir bakış açısı ile değerlendirmiyorum. Çünkü o zaman sonuçların asıl anlamını ve büyük değerini gözden kaçırırız. Bana göre  31 Mart Yerel Genel Seçimleri demokrasi tarihimizin en köklü yenilenme sürecinin başlangıcı, işaret fişeği ve habercisi. Bu süreç sonunda elbette insanımızın demokratik seçimiyle AKP iktidarı nihayet bulacaktır. Ama süreci değerli kılan esas faktör demokrasi tarihimizin en büyük, en köklü yenilenmesinin başlamasının sevincini yaşayacağız. Bunun için diyorum ki bakışımızı bu pozitif sevince odaklayalım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Uğur Mumcu’lar ölmez!.. 24 Ocak 2021 | 90 Okunma 70’li yıllar!.. 23 Ocak 2021 | 180 Okunma Bir gün mutlaka döneceğim!.. 22 Ocak 2021 | 259 Okunma Askıda aşı!.. 21 Ocak 2021 | 276 Okunma Karanlığın kuvveti!.. 20 Ocak 2021 | 239 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar