Laiklik demokrasinin olmazsa olmaz koşuludur!..

“Beynin Piri Reisi” olarak ünlenen, “Yüzyılın Doktoru” Prof. Gazi Yaşargil ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı olduğu dönemde Türkiye adına birçok uluslararası anlaşmaya...

“Beynin Piri Reisi” olarak ünlenen, “Yüzyılın Doktoru” Prof. Gazi Yaşargil ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı olduğu dönemde Türkiye adına birçok uluslararası anlaşmaya imza atan emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ, varlıklarından büyük onur duyduğumuz iki değerli aydınımız.

İkisi de 97 yaşında. Ama üretkenliklerinden hiçbir şey kaybetmeden çalışıyorlar. Bu yönleriyle ayrıca saygıyı hak ediyorlar.

Sayın Elekdağ ile Sözcü’de yazmaya başladığım 2012 yılından bu yana zaman zaman dış politika söyleşileri yapıyorum. Bugüne kadar öngörülerinde yanıldığını hiç görmedim.

Bakın 2013 yılındaki bir sohbetimizde, laiklik ve demokrasi ilişkisi üzerine neler söylemiş:

★★★

UĞUR DÜNDAR: Mısır ve diğer Arap-İslam ülkelerinde demokrasinin temel sorunu laikliğin benimsenmemiş olması. Sizce laik bir rejim olmadan demokrasi işleyebilir mi?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Acil serviste bir gece!... 01 Aralık 2022 | 436 Okunma Mustafa Kemal’in askerleriyiz diyenler karamsar olamazlar!.. 30 Kasım 2022 | 196 Okunma Hulusi Akar’a "çuvalcı Amerikalı generalden niye madalya aldığını" şehitlerimiz için sordum!... 27 Kasım 2022 | 616 Okunma Çile!.. 26 Kasım 2022 | 120 Okunma Öfkeli toplum!.. 25 Kasım 2022 | 206 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar