Her şeyi bırakın beni kurtarmaya bakın!

Geçenlerde Ege kıyılarından, Anadolu’nun içlerine doğru, uzun bir kara yolculuğu yaptım, kuraklık ve erozyonun bozkırlarda oluşturduğu çölleşme görüntülerini ve kumullaşan kıraç...

Geçenlerde Ege kıyılarından, Anadolu’nun içlerine doğru, uzun bir kara yolculuğu yaptım, kuraklık ve erozyonun bozkırlarda oluşturduğu çölleşme görüntülerini ve kumullaşan kıraç tepeleri gördükçe dehşete kapıldım.
Ot bile bitmediği için köylünün ekmekten vazgeçtiği tarlalara bakarken dünyaca saygın bilim insanı Prof. Dr. Celal Şengör’ün yıllar önce yazdığı ürkütücü uyarılarla dolu mektubunu hatırladım.
Bakın Celal Hoca neler yazmış o mektubunda:

★★★

“Sevgili Uğur Ağabey,
Bu mektubu size ülkemizin içinde bulunduğu ürkütücü durum nedeniyle duyduğum büyük endişe üzerine yazıyorum.
21. Yüzyıl daha önce başka yerlerde de dile getirdiğim gibi, hem çok büyük bilimsel gelişmelerin, hem de tüm insanlığı tehdit etmekte olan büyük felaketlerin olacağı bir yüzyıldır. Dikkat edilirse, olabileceği değil olacağı diyorum.
Bu büyük felaketlerin en büyüğü nüfus patlaması, hemen ardından geleni ise iklim değişikliğinin sonuçları olacaktır.
(…) Son 64  senede dünya nüfusu 5 milyar kişi artmıştır. Yüzyıl sonunda bu rakamın 11 milyara ulaşacağı tahmin edilmektedir ki, bu bence aşırı iyimser bir tablodur. Nüfus o zaman 15 milyarı geçerse hiç kimse şaşırmamalıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Korona aşılaması nasıl olacak, öncelik sırası nasıl belirlenecek? 25 Kasım 2020 | 140 Okunma Tarih dersi!.. 22 Kasım 2020 | 212 Okunma Öğretmen meslek kanunu acilen Meclis'ten geçmeli!.. 21 Kasım 2020 | 299 Okunma Azerbaycan-Ermenistan savaşından en kârlı çıkan ülke Rusya oldu!.. 20 Kasım 2020 | 213 Okunma Müjdeler olsun, Covid-19’un ilacını bulduk!.. 19 Kasım 2020 | 480 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar