Güzel geceler, bol şanslar!..

GAZETECILIK eğer evrensel tanımında olduğu gibi, toplumun gerçekleri öğrenme hakkı için yapılıyorsa, dünyanın her yanında zor meslektir.Türkiye benzeri, ekonomik sıkıntılarla boğuşulan ve...

GAZETECILIK eğer evrensel tanımında olduğu gibi, toplumun gerçekleri öğrenme hakkı için yapılıyorsa, dünyanın her yanında zor meslektir.

Türkiye benzeri, ekonomik sıkıntılarla boğuşulan ve yargının siyasal baskı altına alındığı ülkelerde ise zor olmanın ötesinde tehlikelerle doludur.

İktidarın hoşuna gitmeyen haberler yapan, köşe yazıları kaleme alan bir gazetecinin gecenin bir yarısında, ya da sabahın karanlık saatlerinde alınıp götürülmeyeceğinin garantisi yoktur.

Her şey yandaş bir kalemşorun hedef göstermesiyle başlar. Ardından sosyal medya linçleri gelir ve bir savcının harekete geçmesiyle, gazeteci apar topar demir parmaklıkların ardını boylar.

Ama gerçeğin peşinde koşan gazeteciler bilirler ki hakikat, tıpkı bir sel gibidir ve ondan büyük güç yoktur. Zira sel, önüne çıkartılan engelleri yıkıp geçer ve hedefine ulaşır.

Selden zarar görmemek için selin oluşumunu önlemek, örneğin dere yataklarını daraltmamak gerekir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Laiklik demokrasinin olmazsa olmaz koşuludur!.. 06 Ekim 2022 | 31 Okunma Söylemesek olmazdı!.. 05 Ekim 2022 | 163 Okunma Demokrasi liginde Faroe Adaları’nın altına düşer gibi düştük!.. 01 Ekim 2022 | 112 Okunma Süfli (!) heves... 30 Eylül 2022 | 165 Okunma Aydınlık yarınlara ulaşmak çok mu zor?.. 29 Eylül 2022 | 136 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar