Gıda etiketlerinde gizlenen hastalıklar!..

Hiçbir tartışma ve oy mücadelesi, tüm yurttaşlarımızın yaşamlarını doğrudan ilgilendiren bu öneriyi dikkatlerden kaçırmamalı. Zira aşağıda sunacağım örnekler, TBMM...

Hiçbir tartışma ve oy mücadelesi, tüm yurttaşlarımızın yaşamlarını doğrudan ilgilendiren bu öneriyi dikkatlerden kaçırmamalı.
Zira aşağıda sunacağım örnekler, TBMM Başkanvekillerinden CHP’li Levent Gök’ün Meclis gündemine getirdiği önerinin hepimizin hayatı için taşıdığı vazgeçilmez önemi gözler önüne seriyor:
Biliyorsunuz, gıdaların etiketlerinde gördüğümüz, Avrupa’yı simgeleyen “E” harfli katkı maddelerinin sayısı her geçen gün artıyor. Oysa bilinçli bir tüketici, etiketlere zorunlu olarak yazılan bu maddeleri tek tek okusa bile, onların sağlığımıza yaptığı olumsuz etkileri bilemiyor!..

★★★

Daha net anlatırsam…
Örneğin markete gittiniz ve şekerleme aldınız. Son kullanma tarihi henüz dolmamış olan ürünün etiketindeki bilgilerden, diğer katkı maddeleriyle birlikte renklendirme için E-110 kullanıldığını anladınız.
Etiketi okumanız ve E-110’u görmüş olmanız, size ne ifade eder?..
Eğer konunun uzmanı değilseniz, hiçbir şey!..
Oysa…
Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, E-110’un bilinçsiz ve çokça kullanılması, böbreklerde tümör oluşumunu tetikleyebiliyor!..

★★★

Ya da bir alışverişte E-120’ye rastlamanız, gıda teröründen korunmanız açısından neyi değiştirir? Yine hiçbir şeyi! Ama halk sağlığı için uğraş veren bilim insanlarına göre; bu renklendirici de çocuklarımızda giderek yaygınlaşan hiperaktiviteyi artırıp, alerjiye yol açabiliyor!..

★★★

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İstanbul’un güzel abisi!.. 24 Mart 2019 | 533 Okunma İzninizle 23 Mart 2019 | 78 Okunma Burası İzmir çukuru, buraya gelen boyunun ölçüsünü alır gider!.. 22 Mart 2019 | 841 Okunma Televizyon ekranı mağrurlara kaybettirir, mağdurlara kazandırır!.. 21 Mart 2019 | 458 Okunma Kum torbası bile Mansur Yavaş kadar yumruk yememiştir!.. 20 Mart 2019 | 996 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar