Devletin hafızası olan kurumların yerini danışmanlar almamalı!..

Sevgili okurlarım, Bugün size Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 26’ncı Genelkurmay Başkanı, Emekli Orgeneral İlker Başbuğ ile Türk dış politikasının dünü, bugünü ve yarını üzerine yaptığımız, ilgiyle okuyacağınızı düşündüğüm iki günlük söyleşiyi sunuyorum.

UĞUR DÜNDAR: Sayın Başbuğ, bir ülkenin dış politikasının tespit edilmesinde ve uygulanmasında dikkate alınması gereken en temel nokta nedir?

İLKER BAŞBUĞ: İngiliz dışişleri bakanlarından Palmerston’un çok iyi bilinen bir deyişi var:

“Ne dostluklar ne de düşmanlıklar sonsuza kadar sürer. Sonsuza kadar sürecek olan milli menfaatlerdir.”

Görüldüğü gibi dış politikaların tespit edilmesinde ve uygulanmasında dikkate alınan temel nokta ülkelerin milli menfaatleridir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bakan Koca, aşı anlaşması belgelerini kamuoyuyla paylaşmalı!.. 15 Ocak 2021 | 143 Okunma Bir Covid-19 hastasının günlüğü!.. 14 Ocak 2021 | 157 Okunma Katrilyon lira nereye gitmiş?.. 13 Ocak 2021 | 351 Okunma İYİ Parti Milletvekili Dr. Aytun Çıray’dan “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” konusunda çarpıcı öneriler: Yeni anayasaya vatana ihanet maddesi konulmalı!.. 10 Ocak 2021 | 413 Okunma Emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ’dan çarpıcı değerlendirme: ABD, Kongre baskınından sonra diplomaside demokrasi kozunu eskisi gibi kullanamaz!.. 09 Ocak 2021 | 328 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar