Cumhuriyet’in temelleri 19 MAYIS 1919’DA kurulmaya başlandı!..

Eğitimci-yazar Berna Bridge, ABD’ye gitti, “Genç Atatürk” kitabının yazarı ABD’li Profesör George Gawrych’le 19 Mayıs 1919’un 100. yıl dönümü için konuştu:

Eğitimci-yazar Berna Bridge, ABD’ye gitti, “Genç Atatürk” kitabının yazarı ABD’li Profesör George Gawrych’le 19 Mayıs 1919’un 100. yıl dönümü için konuştu:

Sevgili okurlarım;

Bu yıl Mustafa Kemal’in bağımsızlığımızı kazanabilmemiz için Samsun’a çıkıp Milli Mücadele yürüyüşünü başlatmasının 100’üncü yıl dönümünü kutluyoruz. Büyük coşku ve heyecanla kutladığımız bu çok anlamlı günde ben de sizlere çok özel bir söyleşiyi sunuyorum. Eğitimci-yazar Berna Bridge, Amerika’ya kadar giderek “Ata”mızın sınırlarımızı aşan, başka ülkelerde derslere konu olan liderliğiyle ilgili araştırmalar yaparak çarpıcı bilgi ve belgelerle dolu bir kitap yazan George Gawrych’le konuştu. Bilim insanının Texas’taki evine oğluyla birlikte gittiğindeki izlenimlerini anlatırken “İlk dikkatimi çeken şey, profesörün Atatürk portreli ve imzalı kravatı oldu” diyor. Türkçe’ye de çevrilen “Genç Atatürk-Osmanlı Zabitliğinden Türk Devlet Adamına” adlı kitabın yazarı, ABD Baylor Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gawrych, ilginç bir yaşam öyküsüne sahip. İkinci Dünya Savaşı sırasında Gulag Takım Adaları’nda esir yatmış Polonyalı asil bir aileden gelen anneyle yine İkinci Dünya Savaşı’nda çeşitli işkencelerden geçmiş Polonyalı asker bir babanın oğlu. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ey TRT!.. Sen bu durumlara düşecek kurum değildin!.. 20 Haziran 2019 | 1.431 Okunma İsmail Küçükkaya neden linç ediliyor?.. 19 Haziran 2019 | 2.388 Okunma Büyük tartışmayı izlerken nelere dikkat etmeli?.. 16 Haziran 2019 | 582 Okunma SÖZCÜ’yü tarih yazacak!.. 14 Haziran 2019 | 207 Okunma Canlı yayında ne gibi beklenmedik durumlar olabilir? 13 Haziran 2019 | 1.403 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar