Cumhuriyet’in temelleri 19 MAYIS 1919’DA kurulmaya başlandı!..

Eğitimci-yazar Berna Bridge, ABD’ye gitti, “Genç Atatürk” kitabının yazarı ABD’li Profesör George Gawrych’le 19 Mayıs 1919’un 100. yıl dönümü için konuştu:

Eğitimci-yazar Berna Bridge, ABD’ye gitti, “Genç Atatürk” kitabının yazarı ABD’li Profesör George Gawrych’le 19 Mayıs 1919’un 100. yıl dönümü için konuştu:

Sevgili okurlarım;

Bu yıl Mustafa Kemal’in bağımsızlığımızı kazanabilmemiz için Samsun’a çıkıp Milli Mücadele yürüyüşünü başlatmasının 100’üncü yıl dönümünü kutluyoruz. Büyük coşku ve heyecanla kutladığımız bu çok anlamlı günde ben de sizlere çok özel bir söyleşiyi sunuyorum. Eğitimci-yazar Berna Bridge, Amerika’ya kadar giderek “Ata”mızın sınırlarımızı aşan, başka ülkelerde derslere konu olan liderliğiyle ilgili araştırmalar yaparak çarpıcı bilgi ve belgelerle dolu bir kitap yazan George Gawrych’le konuştu. Bilim insanının Texas’taki evine oğluyla birlikte gittiğindeki izlenimlerini anlatırken “İlk dikkatimi çeken şey, profesörün Atatürk portreli ve imzalı kravatı oldu” diyor. Türkçe’ye de çevrilen “Genç Atatürk-Osmanlı Zabitliğinden Türk Devlet Adamına” adlı kitabın yazarı, ABD Baylor Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gawrych, ilginç bir yaşam öyküsüne sahip. İkinci Dünya Savaşı sırasında Gulag Takım Adaları’nda esir yatmış Polonyalı asil bir aileden gelen anneyle yine İkinci Dünya Savaşı’nda çeşitli işkencelerden geçmiş Polonyalı asker bir babanın oğlu. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dolandırıcılık!.. 11 Aralık 2019 | 413 Okunma İzninizle 27 Kasım 2019 | 304 Okunma Öğretmenler, bizim öğretmenlerimiz... 24 Kasım 2019 | 108 Okunma Cenneti cehenneme dönüştürme yarışı!.. 23 Kasım 2019 | 272 Okunma Yaşayan efsaneden harikulade tarih dersi!.. 22 Kasım 2019 | 807 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar