Cumhuriyet’in temelleri 19 MAYIS 1919’DA kurulmaya başlandı!..

Eğitimci-yazar Berna Bridge, ABD’ye gitti, “Genç Atatürk” kitabının yazarı ABD’li Profesör George Gawrych’le 19 Mayıs 1919’un 100. yıl dönümü için konuştu:

Eğitimci-yazar Berna Bridge, ABD’ye gitti, “Genç Atatürk” kitabının yazarı ABD’li Profesör George Gawrych’le 19 Mayıs 1919’un 100. yıl dönümü için konuştu:

Sevgili okurlarım;

Bu yıl Mustafa Kemal’in bağımsızlığımızı kazanabilmemiz için Samsun’a çıkıp Milli Mücadele yürüyüşünü başlatmasının 100’üncü yıl dönümünü kutluyoruz. Büyük coşku ve heyecanla kutladığımız bu çok anlamlı günde ben de sizlere çok özel bir söyleşiyi sunuyorum. Eğitimci-yazar Berna Bridge, Amerika’ya kadar giderek “Ata”mızın sınırlarımızı aşan, başka ülkelerde derslere konu olan liderliğiyle ilgili araştırmalar yaparak çarpıcı bilgi ve belgelerle dolu bir kitap yazan George Gawrych’le konuştu. Bilim insanının Texas’taki evine oğluyla birlikte gittiğindeki izlenimlerini anlatırken “İlk dikkatimi çeken şey, profesörün Atatürk portreli ve imzalı kravatı oldu” diyor. Türkçe’ye de çevrilen “Genç Atatürk-Osmanlı Zabitliğinden Türk Devlet Adamına” adlı kitabın yazarı, ABD Baylor Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gawrych, ilginç bir yaşam öyküsüne sahip. İkinci Dünya Savaşı sırasında Gulag Takım Adaları’nda esir yatmış Polonyalı asil bir aileden gelen anneyle yine İkinci Dünya Savaşı’nda çeşitli işkencelerden geçmiş Polonyalı asker bir babanın oğlu. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Askıda aşı!.. 21 Ocak 2021 | 128 Okunma Karanlığın kuvveti!.. 20 Ocak 2021 | 230 Okunma Don Jose De Toledo En Salinas!.. 17 Ocak 2021 | 100 Okunma Olmak ya da olmamak!.. 16 Ocak 2021 | 117 Okunma Bakan Koca, aşı anlaşması belgelerini kamuoyuyla paylaşmalı!.. 15 Ocak 2021 | 163 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar