Cenneti cehenneme dönüştürme yarışı!..

Arena’nın büyük bir ilgiyle, hatta soluk soluğa seyredildiği 90’lı yıllar…Yurtseverliğine ve dürüstlüğüne inandığım bir siyasetçinin verdiği bilgilerle Polonya’ya gittik....

Arena’nın büyük bir ilgiyle, hatta soluk soluğa seyredildiği 90’lı yıllar…

Yurtseverliğine ve dürüstlüğüne inandığım bir siyasetçinin verdiği bilgilerle Polonya’ya gittik. Amacımız Yatağan’ı yaşanmaz hale getiren termik santrali yapan Polonyalı mühendislerle konuşmaktı. Yola çıkmadan önce arayıp, ne için geleceğimizi söylediğimizden, kendilerini bulup konuşmakta zorlanmadık.

Bizi dostça karşıladılar. Röportaj öncesi sohbette onlara “Yatağan’da kurduğunuz santral korkunç bir çevre felaketine sebep oldu. Filtresiz bacalardan çıkan zehirli gazlar ve parçacıklarla kirlenen havayı soluyan insanlardaki kanser vakalarında ciddi artışlar gözlendi. Cennet gibi topraklar, yaşanmaz hale geldi. Elinizi vicdanınıza koyup cevap verin: Siz kendi ülkenizde böyle bir ‘katil santral’ yapar mıydınız?” diye sordum!..

Hiç düşünmeden “Hayır” dediler. “Asla yapmazdık! Ama bizden düşük maliyetli bir santral yapmamız istendi. Eğer daha mükemmelini, çevreye zarar vermeyeni talep etmiş olsalardı onu da yapardık. Fakat maliyet artardı. Çevreyi katleden, insanları ve doğayı zehirleyen kişiler olarak algılanmayı hiç istemeyiz” dediler!..

Sonra kamera karşısına geçip, bu sertlikte olmasa bile benzer itiraflarda bulundular.

★★★

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sonsuz aşk!.. 19 Ocak 2020 | 157 Okunma 500 bin öğrencinin yitip gidecek haklarına yazık değil mi?.. 18 Ocak 2020 | 248 Okunma Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir Adnan Kahveci’si olmayınca!.. 17 Ocak 2020 | 870 Okunma Efsaneyi yaşatmak!.. 16 Ocak 2020 | 166 Okunma Mehmetçik Libya'da risklerle dolu bir maceraya sürüklenmemeli!.. 15 Ocak 2020 | 228 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar