Cenneti cehenneme dönüştürme yarışı!..

Arena’nın büyük bir ilgiyle, hatta soluk soluğa seyredildiği 90’lı yıllar…Yurtseverliğine ve dürüstlüğüne inandığım bir siyasetçinin verdiği bilgilerle Polonya’ya gittik....

Arena’nın büyük bir ilgiyle, hatta soluk soluğa seyredildiği 90’lı yıllar…

Yurtseverliğine ve dürüstlüğüne inandığım bir siyasetçinin verdiği bilgilerle Polonya’ya gittik. Amacımız Yatağan’ı yaşanmaz hale getiren termik santrali yapan Polonyalı mühendislerle konuşmaktı. Yola çıkmadan önce arayıp, ne için geleceğimizi söylediğimizden, kendilerini bulup konuşmakta zorlanmadık.

Bizi dostça karşıladılar. Röportaj öncesi sohbette onlara “Yatağan’da kurduğunuz santral korkunç bir çevre felaketine sebep oldu. Filtresiz bacalardan çıkan zehirli gazlar ve parçacıklarla kirlenen havayı soluyan insanlardaki kanser vakalarında ciddi artışlar gözlendi. Cennet gibi topraklar, yaşanmaz hale geldi. Elinizi vicdanınıza koyup cevap verin: Siz kendi ülkenizde böyle bir ‘katil santral’ yapar mıydınız?” diye sordum!..

Hiç düşünmeden “Hayır” dediler. “Asla yapmazdık! Ama bizden düşük maliyetli bir santral yapmamız istendi. Eğer daha mükemmelini, çevreye zarar vermeyeni talep etmiş olsalardı onu da yapardık. Fakat maliyet artardı. Çevreyi katleden, insanları ve doğayı zehirleyen kişiler olarak algılanmayı hiç istemeyiz” dediler!..

Sonra kamera karşısına geçip, bu sertlikte olmasa bile benzer itiraflarda bulundular.

★★★

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Don Jose De Toledo En Salinas!.. 17 Ocak 2021 | 100 Okunma Olmak ya da olmamak!.. 16 Ocak 2021 | 115 Okunma Bakan Koca, aşı anlaşması belgelerini kamuoyuyla paylaşmalı!.. 15 Ocak 2021 | 163 Okunma Bir Covid-19 hastasının günlüğü!.. 14 Ocak 2021 | 158 Okunma Katrilyon lira nereye gitmiş?.. 13 Ocak 2021 | 353 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar