ÇOK OKUNAN YAZARLAR

İsmet İnönü’nün gençliğe verdiği değer!..

Bugün sizi 68 yıl öncesine götürüyor, Atatürk’ün silah arkadaşı ve Cumhuriyet’imizin kurucularından İsmet İnönü’nün pek bilinmeyen yönünü anlatan şu anıyı paylaşıyorum:★★★“Dünya Gençlik Teşkilatı-WAY’in 1950 yılı toplantısının, temmuz ayında, Türkiye Milli Talebe Federasyonu’nun ev sahipliğinde İstanbul’da yapılması kararlaştırılmıştı .

Uğur Dündar
Uğur Dündar Sözcü Gazetesi
11 Ekim 2018 | 197

Bugün sizi 68 yıl öncesine götürüyor, Atatürk’ün silah arkadaşı ve Cumhuriyet’imizin kurucularından İsmet İnönü’nün pek bilinmeyen yönünü anlatan şu anıyı paylaşıyorum:

★★★

“Dünya Gençlik Teşkilatı-WAY’in 1950 yılı toplantısının, temmuz ayında, Türkiye Milli Talebe Federasyonu’nun ev sahipliğinde İstanbul’da yapılması kararlaştırılmıştı. Memleketimizde, uluslararası boyutlu böylesine önemli bir toplantı yapılacağı için, Türkiye Milli Talebe Federasyonu’na bağlı bütün öğrenci birlikleri ve dernekleri hummalı bir çalışma içine girmişlerdi. 300 kişiye yaklaşan yabancı delegeleri ve misafirleri ağırlama, onlara Türkiye Cumhuriyeti’nin kalkınan yüzünü tanıtma ve Türk Gençliği’nin ileriye bakış hedeflerini anlatma fırsatını yakalamış olduğumuz için, hepimiz çok heyecanlıydık. Kapsamlı bir organizasyonun, o dönemde, hükümet desteği olmadan başarılması olanak dışıydı. Federasyonun ve öğrenci birliklerinin parasal birikimleri çok sınırlıydı. Yurtdışından gelecek delegelerin İstanbul Teknik Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi’ne bağlı yurtlarda kalması sağlanmış, İstanbul Vali ve Belediye Başkanı Fahrettin Kerim Gökay, toplantı yeri olarak Şale Köşkü’nü federasyonumuza tahsis etmişti.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER