ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Kumbara!..

Türkiye’de sanayi, üretim ve ticaret denildiğinde akla gelen ilk isim olan merhum Vehbi Koç, hazırlayıp sunduğum “İşte Hayatınız” programında Cumhuriyet’in kalkınma mucizesini anlatırken şu çarpıcı anıyı paylaşmıştı .

Uğur Dündar
Uğur Dündar Sözcü Gazetesi
19 Eylül 2018 | 321

Türkiye’de sanayi, üretim ve ticaret denildiğinde akla gelen ilk isim olan merhum Vehbi Koç, hazırlayıp sunduğum “İşte Hayatınız” programında Cumhuriyet’in kalkınma mucizesini anlatırken şu çarpıcı anıyı paylaşmıştı.
“Devletimizin ilk resmi binalarını yapmaya başlamıştık. Ama mühendisler başta olmak üzere; demir, çimento, çivi, cam, tuğla, kiremit yani bir inşaatta gerekli olan her şey ithal ediliyordu! Sadece işçilerimiz yerliydi!..”

★★★

Vehbi Koç’un anlattığı gibi, Atatürk ve arkadaşlarının işleri hiç de kolay değildi.
Zira savaşların, kötü yönetim ve ekonomik sorunların çökerttiği imparatorluğun enkazından doğan genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devasa ekonomik ve sosyal sorunlar bekliyordu.
Örneğin tasarruf sonucu elde edilecek kaynaklarla kalkınma hamlesini destekleyip, gerektiğinde çeşitli alanlardaki sanayileşme hareketine kendi imkânlarıyla katılabilecek milli bir kuruluşa büyük ihtiyaç vardı. Bu amaçla bir bankanın kurulması zorunluydu.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER