Uğur Dündar
Uğur Dündar Sözcü

Cumhuriyet ilelebet payidar kalacak!..

05 Ocak 2017 | 144

Gabriel Garcia Marquez'in “Gazeteci yaşadığı çağın tanığıdır” deyişinden esinlenerek, tarihe tanıklık yapalım!

* * *

“Gazeteci” olacağımı mesleğe girişimden yıllar önce iki kişi söyledi. İlki, üniversitede gazetecilik okurken hocalarımızdan olan Milliyet Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarı merhum Abdi İpekçi idi. Günün birinde yanına çağırmış ve “Uğur, bu sınıftan üç gazeteci çıkacaksa biri mutlaka sen olacaksın” demişti.

* * *

1970 yılında TRT'nin açtığı yapımcılık sınavının sonucunu öğrenmek için hayatımda ilk kez gittiğim Harbiye'deki İstanbul Radyosu'nun kapısında tanıştığım unutulmaz radyo programcısı Ümit Kaftancıoğlu'nun müjdeyi verirken söyledikleri ise daha çarpıcıydı.
Adımı öğrendikten sonra adeta kahin gibi konuşmuş ve “Sınavı kazandın delikanlı! Şimdiden haber vereyim; çok başarılı ve ünlü olacaksın” demişti.
Kendisini kalbimi durduracak kadar heyecanla dinlerken, takılmayı da ihmal etmemişti:
“Ümit ağabeyinin komisyonunu da unutmayacaksın!..”

* * *

Ama ne yazık ki, Ümit Kaftancıoğlu bir sabah otomobiline doğru yürürken terörün hedefi oldu ve hayatını kaybetti.
1979 yılında da Abdi İpekçi, terörist Mehmet Ali Ağca tarafından otomobilinde kurşun yağmuruna tutuldu!..
Komplo teorilerine aldırmayın, çok değerli bu iki sol düşünceli aydın da, soğuk savaş yıllarının sokakları kan gölüne dönüştüren sağ-sol çatışmalarında, gizli servislerin projelerine alet olan tetikçiler tarafından şehit edildi.

* * *

O yılların atmosferi de şimdiki gibi kaotikti! Kim vurduya gitmek işten bile değildi. Basında ve TRT'de birçok isim hedefteydi. Üstelik İstanbul'da rüşvetçiliği dillere destan olan, MİT raporuyla iş adamlarını haraca bağladığı, hatta parası verildiği takdirde “kusursuz cinayet” işlettirdiği bile öne sürülen bir emniyet yetkilisi görevdeydi.
Bu kişi bu satırların yazarını -üstelik dürüstlüğüyle ünlü efsanevi polis şefi Sadettin Tantan'ın gözü önünde- “sosyal içerikli” TV programları yapmaya devam ettiği takdirde “kuru temizlemeye atmakla” yani işkenceyle tehdit edebilecek kadar gözü kara biriydi!..

Devamını Oku