AB terörle mücadelede Türkiye’yle uyum yakalamalı

Vizesiz AB için bekleyiş sürerken en kritik aşamalardan birisi aşıldı. Komisyon Türk vatandaşlarının Schengen ülkelerine vizesiz girebilmesi için tavsiye kararında bulundu. Şimdi ise olan Avrupa Konseyi ve...

Vizesiz AB için bekleyiş sürerken en kritik aşamalardan birisi aşıldı. Komisyon Türk vatandaşlarının Schengen ülkelerine vizesiz girebilmesi için tavsiye kararında bulundu. Şimdi ise olan Avrupa Konseyi ve Parlamentosu’nun (AP) onayı gerekiyor.

Türkiye ve AB’den bazıları ise ‘terörle mücadelede yasalarında uyum’ şartını dillerinden düşürmüyor. Vizesiz AB için AB’nin şart koştuğu 72 maddeden birisi, kabaca terörle mücadele ve terör tanımında AB standartlarına uyumla alakalı. Bu kesimin kahramanı ise AP’nin Türkiye raportörü Kati Piri. Daha önce Türkiye raporunda görüştüğü PKK’lıların söylemlerini neredeyse bilimsel bulgu gibi pazarlamaya çalışan Piri, birkaç gün önce yine Türkiye’nin terörle mücadelesini hedef aldı. AB Türkiye’den, AB’nin 2002’de çizdiği terörle mücadele çerçevesine uyum sağlamasını istiyor.
Piri’nin PKK sempatizanlığını bir an olsun unutalım ve bahsedilen 2002 çerçevesine bakalım. Bakalım ki AB’nin terörle mücadele konusunda Türkiye’yle uyum içerisine girmesi gerektiğini, an itibarıyla PKK ve türevlerine karşı gösterdikleri hassasiyetin 2002 çerçevesine aykırı olduğunu da net bir şekilde görelim.
Konsey’in 13 Haziran 2002’de çizdiği çerçeveye göre terör: Bir insan topluluğunu korkutmak; bir ülkenin temel siyasi, anayasal, ekonomik veya sosyal yapılarını istikrarsızlaştırmak veya yıkmak, bir devleti bir icraata zorlamak veya bu icraattan vazgeçirmek için; insan hayatına kastetmek, kaçırmak veya rehin tutmak, kamu tesislerine zarar vermek, ulaşım araçlarını kaçırmak, silah üretimi, kullanımı, ticareti vs. yapmak, su veya elektrik arzının kesilmesine sebep olacak müdahalelerde bulunmaktır. Terörle mücadelede evrensel yasalardan ayrılmamayı ve temel hak ve hürriyetlere saygıyı da vazeden AB, aynı zamanda üye ülkelerden terör örgütü yöneticilerinin, örgüt faaliyetlerine katılan ve örgüte bilgi ve para akıtanların da cezalandırılmasını istiyor. Son olarak ise bu terör faaliyetlerine yardım ve yataklığın, terör kışkırtıcılığının ve terör girişimlerinin de cezalandırılması gerektiğinin altını çiziyor.
AB’nin çerçevesine göre PKK ve türevleri ‘kusursuz’ bir terör örgütü. Gerçi AB raporları PKK’nın terör listesinde olduğundan bahsediyor ama aymaz bir şekilde Türkiye’nin terör tanımını eleştiriyor, Türk güvenlik güçlerini kınıyor ve yargılanmalarını istiyor, devleti sokağa çıkma yasağını kaldırmaya çağırıyor, acil ateşkes ve müzakereye davet ediyor. Yani Selahattin Demirtaş veya Duran Kalkan ne diyorsa benzerini söylüyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye'nin eşsiz katma değeri 07 Aralık 2020 | 199 Okunma Biden sonrası ABD dış politikası 13 Kasım 2020 | 196 Okunma Amerikan seçimleri 06 Kasım 2020 | 82 Okunma Avrupa'da ırkçılık ve İslam karşıtlığı 02 Kasım 2020 | 262 Okunma Seçimler ve ABD'nin küresel pozisyonu 23 Ekim 2020 | 127 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar