ÇOK OKUNAN YAZARLAR

11 Eylül’ün mirası 

Amerika için Pearl Harbor, dünya Müslümanları için (Bush’un deyimiyle) Haçlı Seferleri etkisi bırakan 11 Eylül saldırılarının üstünden 17 sene geçti .

Ufuk Ulutaş
Ufuk Ulutaş Akşam Gazetesi
14 Eylül 2018 | 4.1 K

Amerika için Pearl Harbor, dünya Müslümanları için (Bush’un deyimiyle) Haçlı Seferleri etkisi bırakan 11 Eylül saldırılarının üstünden 17 sene geçti. Amerika kendi topraklarında saldırıya uğramanın verdiği öfke ve telaşı, küresel terörü daha da derinleştirecek adımlara tahvil etti. Dünya Müslümanları ve hatta genel olarak Ortadoğu halkları da bu adımların birincil muhatabı olarak demokrasinin askıya alınması, sorgulamalar, uzun gözaltıları, işkence, ön yargılar ve tabii ki dış müdahale ve işgallerle yaşamak zorunda bırakıldı. Etkisi hâlâ devam eden bu uygulamalar sonucunda dünya daha güvenli bir yer haline gelmediği gibi, gelecek projeksiyonu da pek iyimser öğeler barındırmıyor. 

Afganistan’ın işgalinden Suriye krizine kadar öncelikli olarak konuştuğumuz hemen hemen her kavramı 11 Eylül sonrasındaki atmosfere ve uygulamalara bağlamamız mümkün. 11 Eylül sonrası ABD’nin attığı adımların (işgal ve dış müdahaleler) hiçbirisi tamamına erdirilmiş değil. Yani en büyük yanılgı, za

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER