‘Yalnızlık’ Bakanı kim olmalı?

Evet, yanlış okumadınız. Yalnızlık Bakanlığı da olur muymuş demeyin lütfen! 17 Ocak 2018 tarihinde İngiltere’de “Yalnızlık Bakanlığı” kuruldu ve Başbakan Theresa May Yalnızlık...

Evet, yanlış okumadınız. Yalnızlık Bakanlığı da olur muymuş demeyin lütfen! 17 Ocak 2018 tarihinde İngiltere’de “Yalnızlık Bakanlığı” kuruldu ve Başbakan Theresa May Yalnızlık Bakanı olarak Tracey Crouch’ı atadığını açıkladı...
Yalnızlık, İngiltere gibi ülkelerde bakanlık kurulmasına yol açacak kadar önemli bir konu. Ancak zaman içinde bizim gibi ülkelerde de insanlığın sorunu olmaya aday bir problem.
İngiltere’de 9 milyondan fazla insanın yalnız olduğu ve kendini yalnız hissettiği Aralık 2017 tarihli “Yalnızlık Komisyonu” raporu ile açıklandı.
Yalnızlığın insanların kendisini kötü ve hasta hissetmesine yol açtığı da 2015 tarihinde başka bir araştırma ile ortaya konulmuştu.
Modern yaşamın, kentleşmenin, sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel bir sonucu olarak özellikle gelişmiş ülkelerde bu sorun giderek büyüyecek.
Bir başka araştırmaya göre İngiltere’de son 1 aydır kimseyle (akraba - arkadaş vb) konuşmayan ve temas etmeyen insan sayısı 200 bin kişiymiş.
Yalnızlığın günde 15 sigara içmekten bile kötü etkileri olduğu söyleniyor insanın ruh ve beden sağlığına.
Şükür ki, Türkiye’de bu sorun henüz büyük boyutlarda değil. Hala aile değerleri ve birliğine toplumumuzun verdiği önem çok üst düzeyde. Aile içi dayanışma, yardımlaşma, geleneksel toplum yapımızın övünülecek bir yanını teşkil ediyor. Ancak yaş ve yaşam istatistikleri ve verileri bu konuda alarm veriyor.
Dün yine bu sütunlarda değerli akademisyen Sn. Prof. Dr. Melih Baş’ın 18-24 Mart “Yaşlılara Saygı Haftası” çerçevesinde yayınladığı yazısında verilen rakamlar çok çarpıcı.
Buna göre hem dünya nüfusu hem...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeşil pasaport popülizmi! 10 Ekim 2019 | 227 Okunma Zam, zam, zam... Ucuzluk ne zaman? 08 Ekim 2019 | 309 Okunma Varlık Fonu mu? Batık fonu mu? 03 Ekim 2019 | 547 Okunma ‘Sosyal asansör’ bozuk! 01 Ekim 2019 | 253 Okunma Resesyon sürüyor işsizlik artıyor! 19 Eylül 2019 | 273 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar