Mart soğuğunda kuru soğan kuyruğunda Damat Bakan’la nurlu ufuklara!

Damat Bakan son 10 yılın en kötü ekonomik göstergelerine rağmen, kameraların karşısına çıkıp, 2019 yılının Eylül ayından sonra enflasyonda tek haneyi göreceğiz gibi laflar ediyor. Bugün...

Damat Bakan son 10 yılın en kötü ekonomik göstergelerine rağmen, kameraların karşısına çıkıp, 2019 yılının Eylül ayından sonra enflasyonda tek haneyi göreceğiz gibi laflar ediyor. Bugün ülkemizi, dünyanın en yüksek enflasyon oranlarından birisine sürükleyen sanki başkalarıymış gibi konuşuyor adeta.
Hala 2019 yılında 2.5 milyon kişiye ilave istihdam sağlanacağını vaad ederken, son derecede iddialı görünüyor. Yani kısacası "nurlu ufuklar" vaad ediyor. 17 yıllık tek parti iktidarlarının sonunda.
Gelin görün ki, ülkede kişi başına düşen milli gelir yıllar sonra 10 bin doların altına düşmüş vaziyette.
Türkiye kişi başına düşen milli gelir sıralamasında, dünyada 64’üncü sıradan 71’inci sıraya geriledi.
Ekonomi stagflasyonist (enflasyon ve durgunluk bir arada) süreçten, slumpflasyona doğru (yüksek enflasyon ve ekonomik küçülme eş zamanlı) sürükleniyor.
Emekliler, bir TL ucuz kuru soğan alabilmek uğruna, Tanzim çadırlarının önünde Mart soğuğunda kuyrukta bekleşiyorlar.
Bankalar zorlaştırılan "konkordato" yerine" "yeniden yapılandırmaya" yönelen çok sayıda firmadan olan alacaklarının donuklaşması nedeniyle sıkıntılı bir "bilanço resesyonuna" girme endişesi taşıyorlar.
İşsizlik son 10 yılın en kötüsü. Koalisyon hükümetlerinde dahi yüzde 6.5 dolaylarında olan işsizlik, tek parti - tek adam rejiminde yüzde 13.5’e çıkmış vaziyette.
Katarlılara, Savunma Sanayimizin göz bebeği olan Sakarya Tank Palet Fabrikası’nın işletme hakkını, ihalesiz-ilansız ahbap-çavuş yöntemleriyle devrediyorlar. Sonra da, "bu yaptığımız özelleştirme sayılmaz, çünkü mülkiyet devri yok&q...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Akıncı’ya en iyi cevap, ‘İlhak ve İltihak’! 15 Ekim 2019 | 221 Okunma Yeşil pasaport popülizmi! 10 Ekim 2019 | 262 Okunma Zam, zam, zam... Ucuzluk ne zaman? 08 Ekim 2019 | 341 Okunma Varlık Fonu mu? Batık fonu mu? 03 Ekim 2019 | 581 Okunma ‘Sosyal asansör’ bozuk! 01 Ekim 2019 | 289 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar