Ekonomiyi 'resesyona' soktular, hâlâ konuşuyorlar!

Türkiye ekonomisi 2018 yılının son çeyreğinde ve bu yılın ilk çeyreğinde üst üste iki kez küçüldü.Yani teknik olarak resesyona girdi ne yazık ki.Son yılların en yüksek işsizlik...

Türkiye ekonomisi 2018 yılının son çeyreğinde ve bu yılın ilk çeyreğinde üst üste iki kez küçüldü.

Yani teknik olarak resesyona girdi ne yazık ki.

Son yılların en yüksek işsizlik oranı, çift haneli faizler ve çift haneli enflasyonu yaşıyoruz aylardan beri.

Gelişmiş demokrasilerde, ülke ekonomisini çöküşe sürükleyen politikaların sorumluları ya istifa ederler ya da görevlerinden alınırlar. Türkiye’de ise bu ekonomik çöküşün müsebbipleri hiç sıkılmadan, en ufak bir özeleştiri yapmadan, hiçbir şey olmamış gibi konuşmaya, algı yaratmaya, gelecek aylarda, yıllarda nurlu ufuklar vadeden nutuklar atmaya aynen devam ediyorlar.

Tek kelimeyle “pes” doğrusu.

Öte yandan, Japonya’da yapılan G-20 Hazine ve Maliye Bakanları Zirvesi toplantısına, Türkiye’den Damat Bakan’ın katılmayacağı açıklandı.
Katılmaması belki de hayırlı olmuştur. G-20 Maliye Bakanlarına çıkıp ne diyecekti o toplantıda yani. Biz Türkiye’yi “başarıyla resesyona soktuk” diyecek hali yok ya.
Bırakın G-20’yi, OECD ülkeleri arasında da, Türkiye’de, enflasyon ve özellikle gıda enflasyonu anormal boyutlara fırlamış vaziyette maalesef.
1961 yılında kurulan ve dünya nüfusunun yüzde 18’ine, dünya ticaret ve yatırımının yüzde 80’nine ve gayrisafi dünya hasılasının ise yüzde 65’ine sahip olan ve demokrasi ile yönetilen 36 OECD ülkesi içinde, gıda enflasyonu en yüksek ve dramatik olan ülke ekonomisi Türkiye acıdır ki.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekonomiyi 'resesyona' soktular, hâlâ konuşuyorlar! 13 Haziran 2019 | 262 Okunma 1)Yeşil Pasaport 2)TV Tartışması 3)Koç Grubu 11 Haziran 2019 | 882 Okunma Türk gazetecileri dövün yabancılara da sövün! 28 Mayıs 2019 | 136 Okunma Söyledikleri mi, yaptıkları mı, hangisi acaba? 21 Mayıs 2019 | 144 Okunma O ‘ışık’ ne biliyor musunuz? 16 Mayıs 2019 | 365 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar