ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Senin için ‘çöp’ değerinde ya yatırımcılar için?

Moody’s kredi derecelendirme kuruluşunun Türkiye’nin kredi notunu önce hafta ortasında -aniden- düşürmesinin ardından 14 Türk Bankası ve 7 büyük şirketin notlarını da indirmesi sonrasında yapılan yorum ve analizlerin büyük çoğunluğu maalesef akıl-bilgi ve deneyimden oldukça uzak ve yetersiz kalıyor .

Ufuk Söylemez
Ufuk Söylemez Aydınlık Gazetesi
13 Mart 2018 | 86

Moody’s kredi derecelendirme kuruluşunun Türkiye’nin kredi notunu önce hafta ortasında -aniden- düşürmesinin ardından 14 Türk Bankası ve 7 büyük şirketin notlarını da indirmesi sonrasında yapılan yorum ve analizlerin büyük çoğunluğu maalesef akıl-bilgi ve deneyimden oldukça uzak ve yetersiz kalıyor.
Bir kısmı “yandaş” medyada, duygusal ve hamasi tepkilerini dile getiriyor.
Holding medyasındaki yazar ve yorumcular ise her şeyin “toz pembe” olduğunu, bu indirimin “olumsuz” etkilerinin hiç de önemsenmemesi gerektiğini söylüyorlar ve pembe tablolar çizip, yorumlar yapıyorlar. Hele iktidar evlere şenlik açıklamalar yapıyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal “... Moody’s’in verdiği notun, bizim açımızdan hiçbir değeri, hiçbir itibarı yoktur, çöp değerindedir...” diye garip bir açıklama bile yaptı.
Hâlbuki “gerçekçi” olmak, akılcı davranmak ve sağduyulu olmaya çalışmak en doğru yöntem.
Kuşkusuz ki, “kapkara” bir tablo çizerek, panik yaratacak kötümser yorumlar ve/veya ekonomik kriz çığırtkanlığı yapmak da hiç doğru değil.
Çünkü biliyoruz ki, her ekonomik kriz bir yandan o dönemdeki siyasi iktidarın alaşağıya edilmesine neden olsa da, diğer yandan yine ağırlıklı olarak geniş halk kesimlerinin daha da yoksullaşıp-zora girmesine sebebiyet veriyor. Yani krizin bedelini sadece müsebbipleri değil, bütün millet ödemek zorunda kalıyor.
Kredi derecelendirme kuruluşlarının verdikleri ülke notları, uluslararası yatırımcıların yanı sıra, yatırım fonları ve özellikle emeklilik fonlarının yönetimleri için de önemli. En az 2 uluslararası derecelendirme kuruluşundan -geçerli- yeterli not alama...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER