Sürücünün sözünü dinleyen otomobiller

Son yıllardaki teknolojik gelişmeler otomobilleri sadece bir ulaşım aracı olmaktan çıkardı. Otomobiller adeta tekerlekli bilgisayarlara dönüştü. Bu sayede daha güvenli ve daha konforlu oldular.

Son dönemde en dikkat çeken yeniliklerden biri de sesli komut sistemi. Kısa sürede yaygınlaşmaya başlayan bu sistem sayesinde günümüzün otomobilleri artık söz dinliyor.
Sesli komut sistemi, sürücünün navigasyon, klima, müzik ve multimedya sistemlerini herhangi bir düğmeye dokunmadan kontrol etmesini sağlıyor. Sistem, sürücünün sesli komutuyla aktif hale geçiyor. Klimayı istenilen sıcaklığa ayarlayabiliyor. Radyo kanalını değiştirip, sesin yükseltip, alçaltabiliyor. Gidilecek olan yerdeki hava durumunu bile kontrol edebiliyor. Ayrıca navigasyonu da ayarlayabiliyor. Sürücüler sesli komut sistemi sayesinde, gözünü yoldan ayırmadan, güvenli bir şekilde seyahat yapabiliyor. Sistem, sürücülere farklı bir deneyim yaşatıyor.

40 FARKLI DİL DESTEĞİ
BMW ve Mercedes-Benz'in bazı modellerindeki sesli komut sisteminin başka markalar tarafından da kullanılmaya başlanması bekleniyor. Fransız marka Citroen de bunlardan biri... Citroen, 19_19 Concept'inde bu uygulamaya yer verdi.
Konsept otomobilde günlük konuşma dilini de algılayan gelişmiş sesli komut sistemi bulunuyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Samuray dizeli bitirdi 22 Temmuz 2019 | 246 Okunma Efsane Vosvos yollara veda etti 20 Temmuz 2019 | 31 Okunma Türk mühendislerden ses getiren teknoloji 15 Temmuz 2019 | 141 Okunma Katar’dan VW yatırımına destek 13 Temmuz 2019 | 125 Okunma Vettel ile Formula 1 heyecanını yaşadık 13 Temmuz 2019 | 31 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar