Dünyanın en hızlı pilotları Türkiye’de yarışacak

Dünyanın en önemli motorsporları organizasyonları arasında bulunan WRV Dünya Ralli Şampiyonası'nın Türkiye ayağı için geri sayım başladı. Sekiz yıllık bir aranın ardından geçen...

Dünyanın en önemli motorsporları organizasyonları arasında bulunan WRV Dünya Ralli Şampiyonası'nın Türkiye ayağı için geri sayım başladı. Sekiz yıllık bir aranın ardından geçen yıl düzenlenen FIA Dünya Ralli Şampiyonası'na dahil Türkiye rallisi, 12-15 Eylül tarihleri arasında Marmaris merkezli olarak Muğla'da organize edilecek. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından organize edilen ve bu yıl ülkemizin ev sahipliği yapacağı en büyük spor organizasyonu özelliğine sahip yarış, izleyenlere dört gün boyunca dünyaca ünlü pilotları izleyip, yeşil ve mavinin buluştuğu bölgede heyecan dolu anlar yaşatacak.

5 MİLYON İZLEYİCİ
12 Eylül Perşembe akşamı Marmaris şehir merkezindeki seyirci özel etabıyla başlayarak üç gün boyunca Marmaris-Datça-Muğla bölgesindeki etaplarla devam edecek olan ralli, bu yıl yine hem karadan, hem de teknelerle denizden izlenebilecek. Bir sezonda beş milyona yakın seyircinin takip ettiği Dünya Ralli Şampiyonası'nın Türkiye ayağına bu yıl daha çok sayıda yerli ve yabancı seyirci bekleniyor.

İLK BEŞTE YER ALDI
Youtube'dan 25 milyon ve dünya genelinde 155 televizyon kanalından 849 milyon izleyiciye ulaşan şampiyonanın Türkiye ayağı geçtiğimiz yıl global medya değerlendirmesi raporlarına göre 14 ülke arasında ilk beş içerisinde yer almış, karşılama, konaklama, gastronomi ve ağırlama konularını kapsayan değerlendirmede üçüncü sırayı alarak Türk misafirperverliği ve kültürünü dünyaya en iyi şekilde göstermişti. Ayrıca organizasyon Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) Çevre ve Sürdürülebilirlik Komisyonu raporuna göre; Çevre İçin Eylem Programı kapsamında ilk senesinde üç üzerinden iki yıldız almıştı. Muğla Valiliği, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Marmaris Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü ve Marmaris Ticaret Odası katkılarıyla Spor Toto, Avis, Tursab, Go İpragaz, Turk Telekom, Pilotcar, Turk Yatch, PowerApp, Socar, Anex Tour, Faselis, Autoclub ve Ahu Hospital sponsorluğunda, düzenlenen rallinin bu yıl eklenen iki yeni etapla daha da çekişmeli mücadelelere sahne olması bekleniyor.


PORSCHE 911 GT3'ÜN 20'NCİ YILINI KUTLUYOR

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’de elektrikli oto rekabeti 2020’de başlıyor 16 Eylül 2019 | 93 Okunma Geleceğin otomobilleri yola çıktı 14 Eylül 2019 | 140 Okunma Dizel otoların son fuarı 12 Eylül 2019 | 219 Okunma Otoda voltaj yükseldi 11 Eylül 2019 | 79 Okunma Türk oto start-up’ların Frankfurt çıkarması 09 Eylül 2019 | 54 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar