116 yıllık icat 1 milyon hayat kurtardı

Günümüzde otomobiller düne göre daha güvenli. Bugün otomobillerde kullanılan gelişmiş teknolojiler kazaları önlüyor. Sürücü ve yolcuların emniyetle yolculuk yapmasını sağlıyor. Kamera, radar ve...

Günümüzde otomobiller düne göre daha güvenli. Bugün otomobillerde kullanılan gelişmiş teknolojiler kazaları önlüyor. Sürücü ve yolcuların emniyetle yolculuk yapmasını sağlıyor. Kamera, radar ve sensör gibi gelişmiş cihazlarla entegre şeklinde çalışan yeni nesil güvenlik sistemleri şunları yapıyor:
- Sürücü öndeki araca fazla yaklaşmışsa uyarıyor. Eğer sürücü tepki vermezse, çarpışma olmadan otomatik olarak fren yapıyor.
- Sürücünün sürüş stilini algılayan sistem, sürüş bilgilerini sürekli denetliyor ve direksiyon hareketlerinin zayıflaması halinde görsel ve işitsel olarak uyarı yapıyor.
- Şerit takip uyarı sistemi ise aracın şeridin dışına çıktığını anlıyor. Direksiyonu otomatik olarak çevirip otomobili kendi şeridi içinde tutuyor.
Bütün bu yeni teknolojilere rağmen kaza kaçınılmaz ise devreye emniyet kemeri ve hava yastıkları giriyor. 1900'lü yılların başlarında icad edilen emniyet kemeri, trafik kazalarında en çok hayat kurtaran güvenlik donanımı olarak dikkat çekiyor.

1903'DE İCAT EDİLDİ
Emniyet kemeri fikri Fransız mucit Gustave Liebau'ya ait. Ancak başlarda başarılı prototiplere rağmen, yüksek maliyet gibi gerekçelerle otomotiv firmaları tarafından ilgi görmedi. İlk emniyet kemeri 1930'lu yıllarda ABD'de doktorlar tarafından kullanılmaya başlandı. 1956 yılında ise Kaliforniya'da zorunlu hale getirildi. Bunun üzerine bazı otomotiv firmaları aksesuvar listelerine emniyet kemerini ekledi. İki noktalı çapraz emniyet kemerini aksesuvar olarak piyasaya süren ilk marka Volvo oldu. Onu Chrysler ve Ford izledi.
Bugün kullandığımız üç noktalı emniyet kemerini ise Volvo mühendisi Nils Bohlin geliştirdi. Ardından buluşun patentini alan Volvo, hayat kurtaran bu yeniliği ücretsi...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Otoda online satış dönemi 06 Nisan 2020 | 113 Okunma Otomotivcilerin koronavirüs savaşı 04 Nisan 2020 | 94 Okunma Otomotive iki hafta virüs arası 30 Mart 2020 | 71 Okunma Yolculuğun geleceğine Fransız çözümü 28 Mart 2020 | 139 Okunma Otomotivde 36 bin çalışan evde 23 Mart 2020 | 2.257 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar