Türkiye terör devletine alan açmadı

PKK; Suriye’de hayal ettiği sözde seçimleri 30 Mayıs’ta yapacaktı. Yapılamadı …11 Haziran’a erteledi. Suriye’de işgal ettiği topraklarda sözde yerel seçim yapmayı planlayan terör...

PKK; Suriye’de hayal ettiği sözde seçimleri 30 Mayıs’ta yapacaktı. Yapılamadı …

11 Haziran’a erteledi. Suriye’de işgal ettiği topraklarda sözde yerel seçim yapmayı planlayan terör örgütü PKK/YPG, Türkiye’nin bölgede bir terör devleti kurulmasına izin verilmeyeceği uyarılarının ardından sözde seçimi ertelemek zorunda kaldı.

Yeni tarih 18 Ağustos olarak ilan edildi.

Terör örgütü, bölgedeki yapılması planlanan sözde seçimle kendine meşruiyet kazandırma çabasına girişmişti. Örgütün silah zoruyla Kürt siyasi grupları bastırması bölgedeki Kürt aşiretler tarafından tepki görmüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı da Suriye'de yapılacak herhangi bir seçimin ancak belli koşullar sağlandıktan sonra sağlıklı bir şekilde yapılabileceğine işaret ederek, ülkede serbest, adil ve şeffaf seçim koşullarının oluşturulması gerektiğine dikkati çekmişti.

Esas ilginç olan PKK terör örgütü tarafından Suriye toprakları üzerinde yeni bir yönetim kurulma girişimleri karşısında Esed rejiminin susması. İran sustu. Rusya sustu. ABD, zamanlamaya işaret etti. Türkiye yüksek sesle konuştu. Türkiye’nin net duruşu ABD-PKK iş birliğinin bozulmasını sağladı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP İçinde Beyaz Türk Taklidi Yapan Kim? 24 Haziran 2024 | 1.064 Okunma İmamoğlu cumhurbaşkanlığı için tek isim 21 Haziran 2024 | 1.964 Okunma Sağ ve muhafazakar seçmen CHP'ye kayıyor 20 Haziran 2024 | 2.599 Okunma Bahçeli açık ve net ayar çekti 14 Haziran 2024 | 1.829 Okunma Bahçeli açık ve net ayar çekti 14 Haziran 2024 | 196 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar