Organize işler

İrlanda, Filistin dostu bir ülke. 7 Ekim’den bu yana yaşanan İsrail’in Gazze katliamına en sert tepki İrlanda’dan geldi. Tarih boyunca Filistin’in haklı davasına olan ilgisi ve büyük desteği İrlanda’yı...

İrlanda, Filistin dostu bir ülke. 7 Ekim’den bu yana yaşanan İsrail’in Gazze katliamına en sert tepki İrlanda’dan geldi. Tarih boyunca Filistin’in haklı davasına olan ilgisi ve büyük desteği İrlanda’yı diğer Avrupa Birliği ülkelerinden belirgin bir şekilde ayırıyor.

Bu ayrıştırmanın temelinde; tarihsel benzerlik ve insan hakları konusundaki duyarlılığı vardır. Sıradan bir vatandaş, politikacı, siyasetçi, sanatçı olması fark etmeksizin ülkelerinin Filistin halkının haklarını savunmasında daha etkin bir role sahip olmasını istiyorlar.

İrlanda'nın İsrail algısı; ülkenin İngiliz karşıtı isyanıyla ve Kuzey İrlanda'yı İngiliz kontrolüne bırakan, iç savaşla boğuşurken önemli bir dönüşüm geçirmesidir. 1900’lu yılların başına kadar varlıklarını birlikte sürdüren Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti, Birleşik Krallık’a bağlıydı.1919-1921 yılları arasında yapılan İrlanda Bağımsızlık Savaşıyla Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti birbirinden ayrıldı.

İsrail'in Filistin topraklarını hukuka aykırı, insanlığa aykırı şekilde ele geçirmesi, Gazze’yi haritadan silmesi ve Filistin halkının buna karşı mücadelesi, İrlanda'nın Britanya hükümetine karşı verdiği mücadeleyi hatırlatıyor. Bir anlamda Filistin İrlanda’nın siyasi ikizi.

Adalet ve özgürlük özlemiyle birleşen iki ulus arasındaki bu güçlü bağ, İrlanda, Filistin hakları konusundaki uluslararası söylemini ve savunuculuğunu hâlâ şekillendirmeye devam ediyor.

İrlandalılar Filistin halkını gönülden destekliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kmi bu baronlar 01 Mart 2024 | 16 Okunma Gazze'yi duymak vicdandır 29 Şubat 2024 | 565 Okunma Milli irade demokrasiye sahip çıktı 28 Şubat 2024 | 925 Okunma Toprağa kan bulaştı 27 Şubat 2024 | 565 Okunma KENT İTTİFAKI diye yazılır KANDİL İTTİFAKI diye okunur 26 Şubat 2024 | 835 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar