Alman tarafgirliği ve Gazze

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 17 Kasım Cuma günü için çok önceden programlanmış Almanya ziyareti gündemde. Alman basını bu ziyarete gölge düşürmenin hatta daha ileri giderek ziyareti engellemek...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 17 Kasım Cuma günü için çok önceden programlanmış Almanya ziyareti gündemde. Alman basını bu ziyarete gölge düşürmenin hatta daha ileri giderek ziyareti engellemek için kamuoyu manipülasyonuna başlamış durumda.

Alman medyasının gücünü elinde tutan Siyonizim çizgisindeki sermaye çevreleri bu ziyaretten oldukça rahatsız.

Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hamas'ı terörist ilan etmedi, terörist sıfatını duymak isteyenlerin direnişçiler ifadesini duyması, İşgal altındaki toprakları için mücadele verenler şeklinde ifade edilmesini hazmedemediler.

Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi dönüşünde yaptığı açıklamada : 17 Kasım'da Almanya ziyaretinin olacağından ve bu ziyarette Batı ülkelerine, Batı ülkelerinin en güçlülerinden olan Almanya ya mesajları olacağını mesajlarında Avrupa’ya bir ses olmasını ifade etti.

Var olan yaşanan bu sorun 7 Ekim’den bu yana değil 1948’den bu yana devam etmektedir. Tel-Aviv’de toplanan Yahudi Milli Konseyinin, İsrail Devletinin kurulduğunu ilan etmesinden birkaç saat sonra Arap Birliğinin İsrail’e savaş ilanıyla başlamış, İsrail %56 olan Filistin toprağını %78’e çıkarmış, 700.000 Filistinli yerlerini terk etmiştir. Uzun yıllar Yahudiler Mısır’da Cezayir’de kovuldu, vatandaşlıkları ellerinden alındı. Göçe zorlandılar. Her iki ülkenin yaşadığı zorluklar çok uzun yıllar devam etti. ABD ve İngiltere’nin desteğiyle palazlanan sorunlar bugünlere kadar gelmiştir.

Erdoğan’ın en başından beri iki devletli çözüm önerisi olmadan bu sorunun çözülemeyeceği aşikar. Akıtılan kanın, öldürülen insanların, yok edilen şehirlerin-ülkelerin tarihi arka planına mutlaka vurgu yapılarak, çözüm getirilmelidir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Akşener İmamoğlu diyalogu sandıkta nasıl karşılık bulur? 08 Aralık 2023 | 654 Okunma Devlet gücünü göstermekte kararlı 07 Aralık 2023 | 682 Okunma İYİ Parti seçimin anahtarı mı? 06 Aralık 2023 | 623 Okunma Birileri dur demeli ! 05 Aralık 2023 | 740 Okunma İsrail ne kaybetti Hamas neler kazandı 30 Kasım 2023 | 737 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar