Yolunu, verilerin gösterdiği otobüs

Temsa'nın STM ile birlikte ürettiği ilk akıllı otobüs IBUS, Hack'n Break etkinliği boyunca meraklı gençlerin ve birçok kişinin ilgi odağı oldu. Girişimci gençlerin ve öğrencilerin geliştirdiği...

Temsa'nın STM ile birlikte ürettiği ilk akıllı otobüs IBUS, Hack'n Break etkinliği boyunca meraklı gençlerin ve birçok kişinin ilgi odağı oldu. Girişimci gençlerin ve öğrencilerin geliştirdiği yeteneklerle daha fazla gelişecek olan IBUS, akıllı şehir yönetiminin bir parçası olmaya aday olarak gösteriliyor. IBUS'ın ziyaret ettiği Açık İnovasyon Kampı gibi organizasyonlarda, akıllı şehirlerin 'Akıllı Ulaşım' çözümlerini geliştirmek ve ulaşımı dijitalleştirmek için STM ile birlikte geliştirilen V2SMART platformunun ilk ürünü olan Fleetics de ilk kez Avenue IBUS'ta uygulamaya geçirilmiş olacak. Akıllı otobüs Avenue IBUS'tan sağlanacak veri akışının güvenliğini ise siber tehditlere karşı Türkiye'nin ilk ve tek Siber Füzyon Merkezi'ni kurmuş olan STM tarafından sağlanıyor.

AYLIK 4GB VERİ ÜRETİYOR
Günümüz internet dünyasında veriyi nerede tuttuğunuz değil, nasıl koruduğunuz önem kazanıyor. IBUS'ın üzerinde bulunan yaklaşık 60 sensör aylık 4GB veri üretiyor. 500'ün üstünde veri seti oluşturan bu sensörler sayesinde ortaya çıkan veriler, sürücünün tüm deneyiminin yanı sıra, aracın sürüş, yol durumu, coğrafi ve iklim koşullarından nasıl etkilendiğini de gösteriyor. Otobüslerin verimliliğini artırmanın yolu araçların sürekli yolda olmasını sağlamaktan geçiyor. Rota, yakıt tüketimi ve sürüş bilgileri anlık olarak merkeze ulaşıyor. Yani aracın karakutusu aslında anlık verilerin işlendiği merkezde bulunuyor. Elde etmek istediğiniz veriye göre bu veri hızını artırmak mümkün oluyor.

ARIZA YAPMADAN BİLGİ
TEMSA ve STM arasında imzalanan protokolle iki şirket, "Akıllı Araçlar, Büyük Veri Analitiği, Endüstri 4.0, Nesnelerin İnterneti (IoT), ve Siber Güvenlik" konularında işbirliği için uzun bir yola çıktı. Bu sayede ortaya bir teknoloji şirketi çıkarken, bu ortak çalışmaların ilk sonucu Fleetics yazılımı, büyük veri altyapıları ve veri bilimi teknikleri kullanılarak akıllı otobüslerden toplanan verilerin gerçek zamanlı ve offline yöntemleriyle incelenmesini mümkün kılıyor. Fleetics, akıllı otobüslerin gerçek zamanlı performans takibi ve yedek parçalarının yaşlanmalarına göre arıza yapmadan hemen önce tespitinin sağlanması noktasında veri sağlıyor. Tüm bunlarla birlikte IBUS, şoför davranışlarının modellenmesi, kazaların önlenmesi, yakıt tasarrufu, rota optimizasyonu, yolcu güvenliğinin artırılması ve birçok alanda maliyetin azaltılması konularında modeller oluşturulmasına cevap veriyor.


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kansere karşı nano ilaç geliyor 23 Ocak 2022 | 155 Okunma Girişim yatırımlarında 1.5 milyar dolarla tarihi rekor kırıldı 21 Ocak 2022 | 37 Okunma Metaverse evreninden yeni fısıltılar 16 Ocak 2022 | 81 Okunma Teknoloji şirketleri devleri geçti 14 Ocak 2022 | 68 Okunma Eureka Park 2022’de 28 Türk girişimi sahneye çıktı 09 Ocak 2022 | 26 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar