Yeni teknoloji girişimleri hayat tarzını değiştiriyor

Alışveriş, sağlık, eğitim ve daha pek çok konuda alışkanlıklarımız değişiyor. Akıllı telefonları sadece kaba bağımlılık yaratan cihaz olmaktan çıkaran yeni uygulamalar teknoloji...

Alışveriş, sağlık, eğitim ve daha pek çok konuda alışkanlıklarımız değişiyor. Akıllı telefonları sadece kaba bağımlılık yaratan cihaz olmaktan çıkaran yeni uygulamalar teknoloji girişimleri sayesinde hayatımıza giriyor. Yıllardır Facebook, Twitter, Google gibi internet devleri hayatımızı şekillendiriyordu. Küresel devlere yemeksepeti, bitaksi, getir, gittigidiyor ve sahibinden gibi girişimler eklendi. Şimdi ise sağlıktan eğitime pek çok alanda girişimler yaşam tarzımızı değiştirmeye devam ediyor.

HEDEF HİNDİSTAN
Eğitim alışkanlıklarını değiştiren Kunduz uygulaması buna iyi bir örnek. Mobil sınava hazırlık uygulaması Kunduz, üç okul arkadaşı tarafından kuruldu.
Kunduz'un kurucuları Başar Başaran, Melih Şener ve Barış Bilgiç önce İzmir Fen Lisesi'nde, sonrasında da Boğaziçi Üniversitesinde sıra arkadaşı. Kunduz'un sahip olduğu teknolojiyi Boğaziçi Üniversitesi'nin yanı sıra, Stanford Üniversitesi'nde yaptıkları çalışmalarla geliştiren Başar, Melih ve Barış'ın şimdiki hedefi ise Kunduz'u başta Hindistan ve ABD olmak üzere dünya çapında kullanılacak hale getirmek.

13 FARKLI DERS
Kunduz'da öğrenciler 13 farklı derste sorularını diledikleri zaman sorabiliyor. Soruların cevapları ortalama 10 dakika içerisinde yüzde 100 çözüm garantisiyle Kunduz eğitmenleri tarafından hazırlanarak görsel şeklinde telefonuna iletiliyor. Öğrenciler soru göndermenin yanı sıra, Kunduz uygulamasında yer alan Soru Bankası'ndan da faydalanabiliyor. Kunduz uygulamasının ana ekranı doğrudan soru fotoğrafı çekimine olanak sağlayacak şekilde kamera işlevine sahip. Bu sayede uygulamayı açar açmaz soru fotoğrafı çekmek ve göndermek mümkün oluyor. Öğrenci soru görüntüsünü hazırladıktan sonra sorunun bağlı olduğu dersi seçiyor sorusunu gönderiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Spor teknolojisi girişimlerine 450 bin TL’lik yeni kaynak 27 Ocak 2023 | 44 Okunma Dijital dönüşüme güçlü uyum sağladık 17 Ocak 2023 | 19 Okunma Otomobil ve mobilite şirketleri ekran rekabetine hazırlanıyor 10 Ocak 2023 | 24 Okunma Akıllı cihazlar beynimizi pasifleştirdi 08 Ocak 2023 | 70 Okunma Togg ve teknoloji girişimleri sahnesine çıktı 06 Ocak 2023 | 84 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar