Türk oyunu Japonya’da zirvede

Türk oyun şirketleri, son dönemde dünya sıralamalarına giren oyunlar veya satışlarla gündeme oturuyor. Bu yıl içinde 100 milyon dolarlık oyun satışıyla dikkat çeken, merkezi İstanbul'da olan teknoloji devi Peak, son olarak Toon Blast oyunuyla Japonya pazarında liderliğe oturdu.

Newzoo rakamlarına göre 2019'da 152 milyar doları aşması beklenene oyun pazarının 68 milyar dolarını mobil oyunlar oluşturuyor.

JAPONYA'DA LİDER
Mobil uygulama pazarının dünyadaki en büyük oyuncuları arasında bulunan Peak, dünyanın en büyük üçüncü mobil uygulama pazarı Japonya'da Toon Blast oyunuyla liderliğe oturdu. Şirketin imzasını taşıyan mobil oyunlardan Toon Blast, Amerika ve Avrupa'dan sonra şimdi de Japonya'da en çok indirilen oyunlar sıralamasında birinciliğe yükseldi.
Yine bu yıl içinde Türk oyun şirketi Gram Games dünya devi Zynga'ya 250 milyon dolara satılmıştı. Peak, rekabetin içinde yer alarak sadece oyun satışıyla insan kaynağı ve dolayısıyla teknolojiye yatırımını hızlandırdı.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ya beni güncelle ya da benden kurtul 05 Temmuz 2020 | 52 Okunma Oyun girişimleri için yatırımcılar sırada 03 Temmuz 2020 | 24 Okunma Dijital müzik akıllı telefondan sonra buluta sarıldı 28 Haziran 2020 | 27 Okunma Yolcu uçakları e-ihracata uçtu 26 Haziran 2020 | 56 Okunma İnsan ve makinelerin konuşma zamanı geldi 21 Haziran 2020 | 57 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar