Robotlar işyerinin en iyi çalışanı olamadı

Atlayan, zıplayan, takla atan, kapı açan ve kapatan robotların videoları sosyal medyada beğeniler topladıkça paylaşıma sunulmaya devam ediyor. Sunumlarda ise sürekli robotların hangi meslekleri işsiz...

Atlayan, zıplayan, takla atan, kapı açan ve kapatan robotların videoları sosyal medyada beğeniler topladıkça paylaşıma sunulmaya devam ediyor. Sunumlarda ise sürekli robotların hangi meslekleri işsiz bırakacağının altı çiziliyor. Bu nedenle insanlar da robotlara daha hassas bakıyor.

SIRALAMA YAPAN ROBOT
Robotlar insanların eksik yaptığı veya insan hayatını tehlikeye atan işlere el atmaya devam ediyor. Ağır malzemeleri kaldırmak, sürekli tekrarlanan hareketlerin vücutta yaratacağı zorlanmaları da ortadan kaldırıyor. Bu yüzden iyi çalışanlara ihtiyaç her zaman artıyor.
En iyi çalışan işçiler robotlara öğretmenlik de yapıyor. İşin detaylarını bir çalışandan öğrenen robot, yapılan hareketleri tekrar ediyor. Örneğin, Gebze'de Vitrifiye fabrikasında sıralama yapan Bocchi firmasının kullandığı robot, otomobil fabrikasında boyama yapan robotlar gibi insan sağlığını tehlikeye atmadan işin sürecini yönetebiliyor.
Her gün ortaya çıkan bir yapay zekâ ve robot haberleri insanlarda işsizlik korkusu yaratıyor. Robotlar henüz en iyi çalışanınız kadar iş çıkarıp ve yeni projeler geliştiremiyor. En iyi çalışanlarınız hâlâ en iyi kılavuz olmaya devam edecek.
Parçaları bir araya getirmek için günde 8 bin sefer el manivelasını kullanmak zorundayken, artık bu monoton ve fiziksel olarak zorlayıcı işi robotlar üstleniyor. Bu, hem çalışanlar üzerindeki yükü azaltıyor hem de çalışanların son kalite kontrole odaklanmalarını sağlıyor.

BİRLİKTE ÇALIŞMAK İÇİN HAZIRLIK ŞART
Robotlarla insanların birlikte çalışmasından önce ortam koşullarının hazırlanması gerekiyor. Fiziksel olarak zorlu görevler robotlara verildiğinde, yüksek kalite görevler ve doğrudan kişisel iletişim için daha fazla zaman sağlanıyor. Bosch, işyerini üretim ortamına ve işgücünün çeşitli ihtiyaçlarına uygun hale getiriyor. İnsanları ve makineleri bağlayan arayüzler yeniden yapılandırılıyor. Robotlar esnek bir şekilde farklı tezgah yüksekliklerine göre ayarlanabiliyor ve sensörler sayesinde güvenlik bariyerlerine ihtiyaç kalmıyor.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Uzay araştırması yapan girişimlere dev yatırım 15 Kasım 2022 | 33 Okunma Teknoloji devleri küçülmek için işten çıkarmalara başladı 13 Kasım 2022 | 32 Okunma Veri kaybını önlemek için herkes ‘bulut’a çıktı! 12 Kasım 2022 | 117 Okunma İnsan odaklı teknolojide kadın merakı üstün geldi 06 Kasım 2022 | 25 Okunma Girişim ekosistemi Lizbon’da yeni yatırımcı arayışına çıktı 04 Kasım 2022 | 58 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar