Milyar $’lık bulut teknolojisi pazarı oyunu değiştirdi

Bulut bilişim rekabeti bilişim devlerinin dev satın almalara imza atmasına sebep oluyor. "Büyük mavi" denilen IBM, kurumsal bulut hizmeti rekabeti için açık kaynak kodlu yazılım dünyasının devi Redhat'i 34 milyar dolara...

Bulut bilişim rekabeti bilişim devlerinin dev satın almalara imza atmasına sebep oluyor. "Büyük mavi" denilen IBM, kurumsal bulut hizmeti rekabeti için açık kaynak kodlu yazılım dünyasının devi Redhat'i 34 milyar dolara almak için anlaşma imzaladı. Daha önce de Microsoft, 26 milyon yazılım geliştiricisinin kodlarının bulunduğu Github'ı 7.5 milyar dolara satın almıştı. Bu satın almayla IBM ve Microsoft gibi şirketler bir anda en büyük açık kaynak destekçisi oldu. İşin sırrı ise bulut teknolojilerinde. Bunun yolu ise yazılım geliştiricileri ikna etmekten geçiyor. Şimdi tüm girişimci ve yazılım geliştiriciler IBM ve Microsoft'un kuzu postuna bürünen kurt olup olmadığını anlamak istiyor. Açık kaynak platformlarını desteklerken ne kadar samimi olduklarını anlamaya çalışıyorlar.

KURUMLARDAN BÜYÜK İLGİ VAR
Açık kaynak ekosisteminin dev şirketlere güvenmeleri için daha zamana ihtiyaç var. Şimdiye kadar bağımsız duruşlarından dolayı yazılım geliştiricilerin gelecekte hangi platformlara ilgi göstereceklerini göreceğiz. Kurumlar "kullandığın kadar öde" mantığıyla çalışan ve uygulama veya internet tarayıcı kullanır gibi kolay, basit bulut çözümlerini tercih ediyor. Bu çözümleri de teknoloji girişimleri ve yazılım geliştiriciler sayesinde elde ediyorlar. İşte son dönemde bulut teknolojilerine dayalı dönüşümde Google, IBM, Amazon, Microsoft ve Oracle gibi devlerin yarışa girmesinin sebebi bulut teknolojisiyle hız kazanan dijital dönüşüm projeleri. İşte son dönemde bulut teknolojisine kurumların gösterdiği yoğun ilgi yatıyor.

REKABETİN SEBEBİ BULUT
Bilişim teknolojisi yatırımı yapan kurumların davranış şekli tümüyle değişiyor. Yazılıma ödenen lisans ücretleri ortadan kalkıyor. Bulutla birlikte kullandığın kadar ödeme alışkanlığı gelişiyor. Sistem güncellemeleri, donanım performansı sorun olmaktan çıkıyor. Bu tür çalışma düzeninde açık kaynak kullanan yazılım geliştiriciler ve işletim sistemleri değer kazanıyor. Yıllarca bu platformların güvenilir olmadığını söyleyen firmalar internet dünyasının gerçeklerine uyanıyor.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kodsuz dijital hayat oh ne rahat! 04 Aralık 2022 | 27 Okunma Enerji krizine bulut teknolojisi 02 Aralık 2022 | 42 Okunma Uzay araştırması yapan girişimlere dev yatırım 15 Kasım 2022 | 34 Okunma Teknoloji devleri küçülmek için işten çıkarmalara başladı 13 Kasım 2022 | 33 Okunma Veri kaybını önlemek için herkes ‘bulut’a çıktı! 12 Kasım 2022 | 119 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar