İnternette kotalar dayanmıyor

İnternet kullanıcılarına kota dayanmıyor. İnternet kullanımı her geçen gün artarken, bağlanan cihaz ve kişi sayısı çoğalıyor. Ayrıca kişi başı kullanım miktarı da artmaya devam...

İnternet kullanıcılarına kota dayanmıyor. İnternet kullanımı her geçen gün artarken, bağlanan cihaz ve kişi sayısı çoğalıyor. Ayrıca kişi başı kullanım miktarı da artmaya devam ediyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 2018 üçüncü çeyrek verileri açıklandı. 1 Nisan 2016 tarihinde ülkemizde kullanılmaya başlanan 4.5G hizmetinin abone sayısı, bu yıl haziran ayının sonunda 68.1 milyonu geçti. Ancak bazı kullanıcıların cihazı veya SIM kartının 4.5G hizmetine uyumlu olmaması nedeniyle aktif olarak bu hizmeti kullanabilenlerin sayısı ise yaklaşık 37 milyon olarak gerçekleşti.

FİBER BOYU UZADI
Mobil genişbant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımı 4.2 GB seviyesinde iken, cihazı ve SIM kartı 4.5G hizmetine uygun olan abonelerinin data kullanımı ise aylık 6.8 GB olarak gerçekleşti. Fiber altyapı açısından ise, bir önceki yılın aynı döneminde 304 bin 530 km olan fiber uzunluğu, ikinci çeyrekte 338 bin 68 km'ye ulaşarak, yüzde 11'lik bir artış gerçekleştirdi. Toplam internet aboneliğinde bir önceki üç aylık döneme göre yaklaşık yüzde 2.5 artış oldu. Fiber, kablo ve DSL internet abone sayısının artmasıyla birlikte internet abone sayısındaki genel artış eğilimi devam etti. Toplam internet abone sayısının yıllık artış oranı ise yüzde 8 olarak gerçekleşti.

AYLIK 100 GB VERİ TÜKETİLİYOR
Sabit genişbant abonelerinin kullanımındaki artış 100 GB sınırına yaklaştı. 2018 yılı ikinci çeyrekte sabit genişbant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımı 91.3 GB seviyesine ulaştı. Mobil genişbant internet abonelerinin aylık ortalama data kullanımının 6.8 GB seviyesine ulaşması, mobildeki artış hızının devam edeceğini gösteriyor. Hizmet kalitesi bildirimleri kapsamında 5 ilde yapılan ölçümlere göre, Adana, Kütahya ve Denizli'de mobil veri indirme hızı sırasıyla 6.6 Mbps, 6.1 Mbps ve 5.6 Mbps olarak gerçekleşti. Bu illerde sosyal medyada paylaşım yapmak isteyenlerin mobil veri gönderme hızı ise 1.6 Mbps, 1.8 Mbps ve 1.1 Mbps oldu.

EFSANEYE YENİ GÖVDE VE TASARIM
PROFESYONEL fotoğrafçıların efsane markası Leica, rafine P modellerinin yerine gözle görülene yakın sonuçlar veren sokak kamerası Q'ya odaklanıyor. Ürünün tasarımda ise bazı fonksiyonel değişiklikler gerçekleşti. Deklanşör ve kullanıcı kontrolleri, M10 veya CL'ye daha çok benzeyecek şekilde yeniden tasarlanmış. 4K videosu saniyede 60 kare hıza, 1080p görüntü kalitesine sahip. Diğer Lieca cihazlar gibi etiket fiyatı oldukça yüksek. Şu anda 5 bin dolar civarındaki fiyatı onu ikinci el otomobile eş değer konuma taşıyor. Elde ettiğiniz sonuçlar objektif kalitesi cihazı farklı bir yere konumluyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Enerji krizine bulut teknolojisi 02 Aralık 2022 | 3 Okunma Uzay araştırması yapan girişimlere dev yatırım 15 Kasım 2022 | 33 Okunma Teknoloji devleri küçülmek için işten çıkarmalara başladı 13 Kasım 2022 | 32 Okunma Veri kaybını önlemek için herkes ‘bulut’a çıktı! 12 Kasım 2022 | 118 Okunma İnsan odaklı teknolojide kadın merakı üstün geldi 06 Kasım 2022 | 25 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar