İnsana hizmet eden 5G altyapısı geliyor

Daha 2 yıl önce tanıştığımız 4.5G teknolojisinden sonra "5G'ye neden ihtiyacımız var" diyebilirsiniz. Makinelerin insan gibi sinir ağlarına sahip olabilmesi için 5G altyapısı şart. Bu teknoloji sayesinde...

Daha 2 yıl önce tanıştığımız 4.5G teknolojisinden sonra "5G'ye neden ihtiyacımız var" diyebilirsiniz. Makinelerin insan gibi sinir ağlarına sahip olabilmesi için 5G altyapısı şart. Bu teknoloji sayesinde sürücüsüz otomobiller hatasız çalışabilecek ve makineler ameliyat yapan robot kol ile başarılı operasyonlar yapabilecek. Yani 5G altyapısı insanlardan çok, insana hizmet eden makinelerin birbiriyle haberleşerek kusursuz çalışmasını sağlayacak. İnsandaki sinir ağı gibi düşünce hızında hareket edecek cihazlar, sürücüsüz otomobillerin kazalarını engelleyecek, uzaktan ameliyatlar başarıyla yapılabilecek. Yine akıllı ev ve şehir, ulaşım, güvenlik, sağlık ve eğitim gibi hizmetlerde yeni uygulamalar rahatlıkla hayata geçirilecek. Okullar kapanmayacak, ofise gitme derdi olmayacak. İnternette gecikme diye bir durum kalmayacak.

CANLI TESTLER BAŞLADI
Türkiye'de Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu izniyle ilk test çalışmaları başladı. İTÜ kampüsü, Kadıköy ve Maltepe Turkcell Teknoloji Merkezi ilk test bölgesi oldu. Buralarda yeni nesil içerik ve bulut üzerinden oyun ağırlıklı hizmetler evlere kadar 5G ile ulaşacak. Farklı uygulamalarla 5G altyapısından faydalanmak için 3 farklı bölgede deneniyor. Teknoloji, İTÜ kampüs alanında Endüstri 4.0 uygulamalarında, bilimsel araştırmalarda kullanılıyor. Kadıköy yerleşim merkezinde, kazı yapmanın zor olduğu bölgelerden hanelere yönelik fiber hızında internet hizmeti sunuluyor. Maltepe'de ise daha çok sitelerde yaşayanlar için nasıl bir senaryo ortaya çıkacağı test ediliyor. Akıllı ev ve şehir uygulamaları yine 5G altyapısıyla kurulacak. Samsung'un baz istasyonlarının kullanıldığı 5G testlerinde eve 5G uyumlu modem almak yeterli olacak. Modemler evde kablosuz internet bağlantısına dönüşecek. Yüksek hızları destekleyen cihazlarda bu hız yüksek çözünürlüklü yayın izlenirken kullanılabilecek.

YENİ NESİL TELEFONLAR
Her cihaz bulut hizmetlerini sonuna kadar kullanacak. Depolama sorun ise ortadan kalkacak. Yeni sistem sayesinde anında çeviri hizmeti kulağınıza ulaşacak. Sesli komutla daha fazla işlem gücüne sahip telefonların sayısı artacak. Fotoğraf veya video depolama problemi ortadan kalkacak. Yapay zekâ ve çoklu işlem yapma yeteneği telefonun formunu değiştirmese bile yeteneklerini artıracak. Artık telefonlar işlemci gücüne yüklenmek zorunda kalmayacağı için daha az enerji tüketip daha uzun süre kullanılabilecek. Artırılmış ve sanal gerçeklik uygulamaları tam anlamıyla patlama yapacak. Pek çok uygulamayı hayata geçirmek mümkün olacak.

VERİ DEPOLAYAN BULUT HİZMETLERİ
Apple (https://www.icloud.com)
Dropbox (http://dropbox.com)
Google Drive (http://drive.google.com)
Microsoft OneDrive (https://onedrive.live.com)
Yandex.Disk (http://disk.yandex.com)
Turkcell - Lifebox (https://mylifebox.com)
Türk Telekom Netdisk (http://www.netdisk.com.tr/)
Ubuntu One (https://one.ubuntu.com)
Box (http://box.com)

5G TELEFONLAR HENÜZ SATILMIYOR
HENÜZ standartları net belli olmasa da teknoloji yarışında dikkat çekmek için 5G telefon diye ortaya çıkan cihazlar var. İlk 5G uyumlu telefon olarak gösterilen Motorola Moto Z3 Play, çift objektifli kamera ve 6 inçlik tam HD + Super AMOLED ekrana sahip. Geçen yıl çıkan cihazda Snapdragon 835 işlemcisi kullanıyordu. Ürün, Galaxy S9, Huawei Mate 20 ve OnePlus 6 Android cihazlar kadar hızlı olmayacak. Moto Z3, bu işlemciyi 4GB bellek ve 64 GB dahili depolama ile bir araya getirerek, microSD kartla birlikte 2 terabayta kadar depolama kapasitesi sunuyor. Motorola, Moto Z3 ile birlikte uzun süredir beklenen 5G Moto Mod'u ortaya çıkardı. Diğer Moto Modlar gibi, bu da Moto Z serisi cihazların arkasına bağlanıyor. Telefonu güncellemek için bağlanan bu modül 5G bağlantısına olanak sağlıyor.

"BULUT" DEDIĞINIZ NE IŞE YARAR?
APPLE iPhone veya Google Android kullanılan bir telefonda kayıt için yer kalmayınca internette depolamasına izin verdiğiniz servislere "bulut" deniyor. Bulut servisiyle istediğiniz uyumlu cihazdan fotoğraf veya müziklerinize ulaşabiliyorsunuz. Spotify, Fizy veya Muud gibi müzik servisleri de bulut üzerinden hizmet veriyor. Bu sayede siz şarkıları indirmezken, internet üzerinden dinleyebiliyorsunuz. Sadece müzik, fotoğraf veya filmler değil, yazılımlara da bilgisayara kurmadan bulut üzerinden erişiliyor. Böylece ofis yazılımlarını bilgisayar veya telefonunuza indirmenize gerek kalmıyor. Sonuç olarak bulut hizmeti, kurum ve bireyler için hayatı kolaylaştırırken, cihazlara bağımlılığı da ortadan kaldırıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kodsuz dijital hayat oh ne rahat! 04 Aralık 2022 | 6 Okunma Enerji krizine bulut teknolojisi 02 Aralık 2022 | 41 Okunma Uzay araştırması yapan girişimlere dev yatırım 15 Kasım 2022 | 34 Okunma Teknoloji devleri küçülmek için işten çıkarmalara başladı 13 Kasım 2022 | 33 Okunma Veri kaybını önlemek için herkes ‘bulut’a çıktı! 12 Kasım 2022 | 119 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar