Çinli TikTok’a karşı ‘Batı Duvarı’ örülüyor!

Çin Halk Cumhuriyeti'ne seyahat edenler ülkedeki siber güvenlik duvarıyla karşılaşmıştır. Çin Seddi kadar etkili ve güçlü bir duvar. Çin hava sahasına girdiğiniz andan itibaren ülkede sosyal medya...

Çin Halk Cumhuriyeti'ne seyahat edenler ülkedeki siber güvenlik duvarıyla karşılaşmıştır. Çin Seddi kadar etkili ve güçlü bir duvar. Çin hava sahasına girdiğiniz andan itibaren ülkede sosyal medya yasakları başlar. Yani 10 bin metrede başlayan yasaklar yüzünden VPN olmadan çoğu ABD merkezli sosyal medya ve mesajlaşma uygulaması kullanılamaz hale geliyor.
Ancak bunun karşılığında Çin'de zengin mesajlaşma, sosyal medya, alışveriş ve mobil ödeme uygulamalarının tümüne birkaç alternatif var. Çinli firmalara getirilen yasaklamalarla veri ekonomisi kavgası her geçen gün büyümeye devam ediyor. Türkiye'de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) durumu yakından takip ediyor.
Ancak Avrupa'daki gelişmeler de Türkiye'deki bütün regülasyon kurumları tarafından takip izleniyor. Bu konuda önlemin geç olmadan alınması şart. Ancak sadece bu yeterli değil, kişisel veri konusunda kamuoyu bilgilendirmesi son derece yetersiz. Üstelik devlet kurumlarının bu konuda örnek çalışma yürütmesi şart.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
TV’de ekranlar genişledi izleyici dijital platformlara aktı 04 Haziran 2023 | 59 Okunma Dijital Kurt’un gözü üstümüzde 07 Mayıs 2023 | 29 Okunma Elektronik atıkta geri dönüşüm zamanı! 16 Nisan 2023 | 36 Okunma Mobil telefonları akıllı yapan yüz yıllık bilgi 09 Nisan 2023 | 65 Okunma Armut dibine düştü Çocuğunuz da telefon bağımlısı oldu 02 Nisan 2023 | 75 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar