ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Teknolojik hayal kırıklığı hikayeleri

Bir gazeteci olarak 20 yıllık fuar tecrübesinden yola çıkarak teknolojide birçok hayal kırıklığı yaşadım .

Timur Sırt
Timur Sırt Sabah Gazetesi
14 Ocak 2018 | 26

Bir gazeteci olarak 20 yıllık fuar tecrübesinden yola çıkarak teknolojide birçok hayal kırıklığı yaşadım. Bu hayal kırıklıklarını say deseler ilk olarak 3D TV'leri söylemem gerekir. Daha sonra Nokia efsanesinin ortadan yok olması desem, biri hemen Microsoft'un mobil tarafta başarısızlığından dem vuracaktır. Bir de bunlara en iyisi Note 7'lerin alev almasını ve Google Glass'ı da ekleyin... İşte, teknolojide 20 yıllık hayal kırıklığı listem karşınızda...
İlk kez katıldığım CES Fuarı'nda HD televizyonla karşılaşmıştım. Şimdi ise yapay zekalı, 8K çözünürlüklü, duvar kadar büyük 254 ekranlı televizyonlarla karşılaştım. "Teknoloji hızla değişiyor" diyenlere aldırmayın. Çünkü hızla değişen sadece güncellemeler. Ancak cihazlar bile güncellemelere dayanamazken biz nasıl yaşadığımız yanılsamaya kapılıp gidiyoruz?
Önce tüketici elektroniğinin ana ürünü televizyonlardan başlayalım. Sadece televizyonların hikayesi hayal kırıklığı ve başarılarla dolu pek çok şeyi barındırıyor. O yüzden sadece televizyonların evrimini hatırlamak bile yaşadıklarımızın çok hızlı gerçekleşmediğinin kanıtı.

CES FUARINA İLK YOLCULUK
90'lı yılların ortalarında kişisel bilgisayarların yükselişi, internetin bebek adımları atılırken, Microsoft ve Intel önderliğinde yeni bir dönüşüm yaşıyorduk. Almanya'nın Hannover şehrinde düzenlenen CeBIT fuarı her yıl ziyaretçi rekoru kırıyordu. ABD'de Intel ve Microsoft'un desteğini alan Comdex büyüme planları yapıyordu. Ancak internet ve mobil devrim henüz ABD'den uzaktı. İşte bu iklimde yepyeni bir fuara davet geldi. 20 yıl önce ilk kez Las Vegas'ta düzenlenen CES Fuarı'nda HD çözünürlüğe sahip düz ekran televizyonlarla tanıştım. Uzun süre gerçek HD'nin hangisi olduğunu tartıştık. Plazma ve LCD tartışmasıyla bir ömür geçirmek zorunda kalacağım için korkuyordum. Neyse ki, bu tartışma 2 ya da 3 yıldan öteye gitmedi. Gerçi arada hala Plazma TV'lerin daha iyi olduğunu savunanlara rastlıyorum.

KAYB...

Devamını Oku