Timur Sırt
Timur Sırt Sabah

Girişimcinin hayatta kalma rehberi

21 Nisan 2017 | 181

Finans teknolojileri girişimi Mobven’in büyük kurumlara hizmet verirken yaşadığı deneyim tam bir hayatta kalma dersi. Girişimciler şirket kuruluşundan yatırımcı ve müşteri ilişkilerine kadar pek çok konuda hazırlıklı olmak zorunda

Türkiye'de kurumsal hayatın konforunu bırakıp girişimci olmak için gönüllü olmak 2012'de hiç kolay değildi. 2017'de bir girişimcinin daha çok şansı var diyen finans teknolojileri girişimi Mobven'in kurucusu Serter Varol'un girişimcilere ders niteliğinde bir hikayesi var. 2016'yı 3 kat büyüme gerçekleştirdikleri en iyi yıl olarak tanımlayan Varol, büyük şirketlere yatırım danışmanlığı yapan uluslararası şirketteki konforunu bırakıp Mobven'i kuruyor. Kendisini doğuştan girişimci olarak tanımlayan Varol, ortağıyla yaptığı görev paylaşımını şöyle anlatıyor: "Ben herşeyi yapabileceğimi düşünürüm. Pek çok projeyi bir arada yürütebilirim. Ortağım ayaklarımın yere basmasını sağlar. Şirketin önceliklerinin belirlenmesinde önemli rol üstleniyor."

ADRES VERGİ DAİRESİ
İşyeri için tutmak istedikleri 36 metrekarelik dairenin emlakçısı ile görüştüklerinde kendisinden vergi numarası istediğini belirten Varol, yaşadığı ilginç deneyimi şöyle anlatıyor: "Şirket kurmak için vergi dairesine gittik. Onlar bizden adres istedi. Ofis tutmak için gittiğimiz emlakçı da bizden vergi numarası istedi. Sadece bu işi çözmek için bile önemli uğraş veriyorsunuz. Şimdi şirket kurulumu daha da kolaylaştı. Ancak 5 yıl önce girişimcinin önündeki duvarların daha yüksek olduğunu söyleyebilirim."
Türkiye'de tohum girişimlerini destekleyen melek yatırımcılar çoğaldı. Artık girişim, fikirden şirket kurulumuna kadar teknoparklardan destek alabiliyor. Tohum girişime yapılan yatırımlar da arttı.

'YE KÜRKÜM YE' ANLAYIŞI
Melek yatırımcıların sayısı artsa da girişimcilerin tecrübesi olmayan kurumsal yatırımcılar tarafında en büyük sorunu, veri tabanlı girişimlere yatırımda ciro ve karlılık gibi hala klasik değerlendirmelere itibar edilmesi. Kurumsal müşteriler tarafında ise yüzyıllar geçse de Türkiye'de Nasreddin Hoca'nın hikayelerini doğru çıkaracak olaylar yaşanıyor. Yaşını büyük göstermek, sakal bırakmak zorunda kaldığını belirten Serter Varol, yaşadığı deneyimi şöyle anlatıyor: "Devlet kurumları ve bankalar da genç bir girişime güvenerek risk almak istemiyor.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER