Savunma ve güvenliğin ekonomisi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin operasyonu önemli bir operasyondur. Silahlı kuvvetlerinin operasyonunun arkasında insan var,silah var, ekonomik güç var.Silahlar, tanklar,uçaklar,toplar,tüfekler para ile alınıyor. Silahların...

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin operasyonu önemli bir operasyondur. Silahlı kuvvetlerinin operasyonunun arkasında insan var,silah var, ekonomik güç var.

Silahlar, tanklar,uçaklar,toplar,tüfekler para ile alınıyor. Silahların ateşlenmesi için mermiler, tankların yürümesi, uçakların uçması için yakıtlar para ile alınıyor.

İşte onun için savunma ve güvenlikte insan önemli ama, ekonomi de önemli. Önce stok yapmak gerekiyor. Sonra stoğu korumak gerekiyor. Sonra da stoğun eyleme geçmesini ve eylemi sürdürmesini sağlayacak tedarikin aksamadan yapılması gerekiyor. Günümüzde bütün bunlar önce paraya, sonra tedarik becerisine bağlı. Çünkü siyasi ilişkiler ve dengeler nedeniyle parası ödenecek olsa da, bazı ülkeler, bazı tedarikçiler silah ve mühimmat satmıyor.

Türki ekonomisi, çok uzun süredir savunma ve güvenlik harcamalarının yükünü taşıyor:

- PKK’nın ilk silahlı eylemi 15 Ağustos 1984'te Hakkari’de Eruh ve Şemdinli’de başladı. O tarihten bu yana PKK ve PKK terörü ile mücadele sürüyor.

- ABD’nin Irak’ı işgali ile 2003 yılında başlayan ve Türkiye’yi içine çeken Irak kargaşası devam ediyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlk çeyrekte 11.8 milyon kişi seyahate çıktı 07 Ağustos 2018 | 87 Okunma Domatesin başlıca zararlıları (Özellikle Rusları rahatsız eden domates zararlıları) 06 Ağustos 2018 | 224 Okunma 40 yılda ne değişti? 03 Ağustos 2018 | 198 Okunma Ertelenen zamlar ekonomiye büyük yük getiriyor 02 Ağustos 2018 | 480 Okunma Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %30.1 arttı 01 Ağustos 2018 | 108 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar