“Sanayi ciro endeksi”ndeki artış neyi gösteriyor?

Türkiye İstatistik Kurumu nisan ayı sanayi ciro endeksini açıkladı: Nisan ayı sanayi ciro endeksindeki değişim konusunda bilgi vermeden, Türkiye İstatistik Kurumu’nun sanayi ciro endeksi ile ilgili açıklamasını...

Türkiye İstatistik Kurumu nisan ayı sanayi ciro endeksini açıkladı:

Nisan ayı sanayi ciro endeksindeki değişim konusunda bilgi vermeden, Türkiye İstatistik Kurumu’nun sanayi ciro endeksi ile ilgili açıklamasını okuyucularımın bilgisine sunmak istiyorum:

Ciro referans dönemi içerisinde gözlem birimi tarafından faturalanan toplam satışları içerir ve bu satılan mallar ve/veya üçüncü şahıslara verilen hizmetlerin piyasa satışlarına karşılık gelir; KDV-ÖTV hariçtir. Cirodan fiyat indirimleri, primler, iadeler ve ıskontoların değeri düşülmektedir.

Ciro endeksleri nominal endekslerdir. Ciro ile üretim arasında yüksek korelasyon olmasına rağmen, genelde; ciro, üretim değildir, üretimde ciro değildir.  

Teorik olarak konu incelendiğinde, ciro ile üretim değeri arasında bir ilişki mevcuttur. Ciro, üretim değerine diğer işletme gelirinin eklenmesi ile elde edilmektedir. Ancak, iş istatistiklerinde her iki değişkenin ölçmeye çalıştığı ekonomik göstergeler birbirlerinden farklılık arz etmektedir.

İşletmelerde satışın gerçekleşmesi çoğu zaman gecikmeli olarak olmaktadır.  Genel olarak, mevsimsel özellik gösteren, siparişe dayalı üretim yapılan, stok çalışılan sektörlerde ve proje bazlı çalışılan ve üretim süreci bir yılı aşan sektörlerde üretim ve cirolar birbirinden bağımsız hareket edebilirler.

Ayrıca, ekonomik krizlerin yaşandığı zamanlarda aralarındaki ilişkinin sabit olmadığı da söylenebilir.

Üretimin gerçekleştiği anda satıldığı varsayımında (mevsimsel üretim olmayan, stok çalışmayan vb.)  üretim endeksi ile ciro endeksi arasındaki ilişki oldukça yüksektir.

- Nisan ayı cirosu, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmak suretiyle bir önceki ayla kıyaslandığında, nisan ayında mart ayına göre yüzde 2.2 artış var.

- Nisan ayı sanayi cirosu takvim etkisinden arındırılarak bir önceki yılın nisan ayıyla karşılaştırıldığında, nisan ayındaki yıllık üretim artışında yüzde 29.5 artış var..

- “İşgücü şu kadar olsa idi, mevsim şartları şöyle olsa idi” gibi düzeltmeler yapılmadan herhangi bir arındırma işlemi uygulanmadan nisan ayında sanayi cirosunun aylık artışı yüzde 27 oranında. Nisan ayında sanayi cirosu, 2016 Nisan ayı sanayi cirosunun yüzde 53 üzerinde.

Hangi pencereden bakılırsa bakılsın, sanayi ciro endeksindeki artış, sanayide ikinci üç aylık dönemin başında çok hem de çok büyük bir hareketin başladığı görülüyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlk çeyrekte 11.8 milyon kişi seyahate çıktı 07 Ağustos 2018 | 115 Okunma Domatesin başlıca zararlıları (Özellikle Rusları rahatsız eden domates zararlıları) 06 Ağustos 2018 | 255 Okunma 40 yılda ne değişti? 03 Ağustos 2018 | 240 Okunma Ertelenen zamlar ekonomiye büyük yük getiriyor 02 Ağustos 2018 | 495 Okunma Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %30.1 arttı 01 Ağustos 2018 | 154 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar