Rüzgar türbini üretmemiz gerekiyor

Rüzgardan daha çok enerji üretmek için rüzgar santralleri kuruyoruz. Rüzgar santrali demek rüzgarı enerjiye dönüştürecek türbin demek.Enerji Atlası’nda yer alan bilgilere göre, 2017 Kasım ayı itibariyle...

Rüzgardan daha çok enerji üretmek için rüzgar santralleri kuruyoruz. Rüzgar santrali demek rüzgarı enerjiye dönüştürecek türbin demek.

Enerji Atlası’nda yer alan bilgilere göre, 2017 Kasım ayı itibariyle ülkede 2 bin 930 rüzgar türbini var. Bunların tamamı ithal. Türbin sayısında Alman Nordex’in payı % 25, Danimarkalı Vestas’ın payı % 23, Alman Enercon’un payı % 19, Amerikalı GE’nin payı % 13, Alman Siemens’in payı % 10.

İyi de biz neden rüzgar türbini üretemiyoruz? Neden üretmeye başlayamıyoruz? İşte bununla ilgili değerlendirmeler:

“Bir rüzgar türbininin tüm parçalarını ülkemizde üretebilme imkanına sahibiz. Enerji makine ve teçhizatı üretimi enerji sektörünün gelişimine doğrudan bağımlıdır. Enerji sektörünün gelişimi de enerji politikaları ile ilgilidir. Rüzgar enerjisi makine ve teçhizatı üretimi bugüne kadar teşvik edilemedi.

Rüzgar türbinleri, kule, rotor (kanat, kanat dolgusu, Pitch sürücü, Göbek, Mil), dış kabin, şaşe, frenler, sensörler, soğutma sistemi, yön bulma mekanizması, elektronik kontrol sistemi, miller, yataklar, kaplin, dişli kutusu, jeneratör, konvertör, trafolar, yer altı kabloları/havai hatlar, kesici ve ayırıcılar, iletişim sistemi, veri toplama ekipmanları ve fiber kablolar, kontrol istasyonu gibi toplamda 6 binin üzerinde bileşenden oluşur. Nasel adı verilen, elektriği üreten jeneratör bölümü bir türbinin % 70 maliyetini teşkil eder. Bazı parçaları hariç henüz Nasel bölümünü üretemiyoruz.

Türbinlerin diğer tüm parçaları ülkemizde yerli sermaye ile kurulan fabrikalarda üretilebiliyor.
Kule üretimi, kanat ara ve hammaddesi üretimi, kanatlar için saplama ve somunlar, kule bağlantı cıvataları, ana mil, kaplin ve redüktör üretimi ve işleme, gövde ve kanat yatakları, rüzgar kuleleri için flanşlar, özel bağlantı ekipmanları, pik, sfero ve çelik döküm üretimi, türbin şasesi gibi birçok üretim ülkemizde gerçekleştiriliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlk çeyrekte 11.8 milyon kişi seyahate çıktı 07 Ağustos 2018 | 111 Okunma Domatesin başlıca zararlıları (Özellikle Rusları rahatsız eden domates zararlıları) 06 Ağustos 2018 | 251 Okunma 40 yılda ne değişti? 03 Ağustos 2018 | 227 Okunma Ertelenen zamlar ekonomiye büyük yük getiriyor 02 Ağustos 2018 | 492 Okunma Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %30.1 arttı 01 Ağustos 2018 | 142 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar