Prof. Dr. Zeyyat Hatipoğlu: Türkiye'de iktisat bilinmiyor

Prof. Dr. Zeyyat Hatipoğlu'nu kaybettik. Hocamız farklı bir hoca idi. Yıllarca bu farklı görüşleri savundu. 220 Kitap çıkardı.Prof.Dr. Zeyyat Hatipoğlu, alışılmışın dışında bir ekonomist idi....

Prof. Dr. Zeyyat Hatipoğlu'nu kaybettik. Hocamız farklı bir hoca idi. Yıllarca bu farklı görüşleri savundu. 220 Kitap çıkardı.

Prof.Dr. Zeyyat Hatipoğlu, alışılmışın dışında bir ekonomist idi. Alman ekolüyle yetişmiş, Harvard’da eğitim almıştı. Teorilere büyük önem veriyor, ancak Türkiye’nin kendi ekonomi teorisini yaratarak büyüyebileceğine inanıyordu.

Hoca’nın 2012 yılındaki söyleşisinden bazı bölümleri aktarmak istiyorum:

“Liberal bir ekonomist olan Zeyyat Hatipoğlu, Türkiye’de iktisadın bilinmediği kanısında. Dolayısıyla yapılan tüm hesaplamalar ya yanlış, ya da eksik. Örneğin milli gelir ve kişi başına düşen milli gelir hesaplamaları ‘şişirme’ rakamlardan oluşuyor. Ekonomideki tüm sorunlara rağmen iktidarlar ‘rey ve din’ kavramları dışında iyi performans gösteriyor.

Türkiye’nin en büyük ihracatı Avrupa’ya, özelinde ise Almanya’yadır. Ekonomisi iyi bir Avrupa, ihracatı iyi bir Türkiye anlamına gelir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlk çeyrekte 11.8 milyon kişi seyahate çıktı 07 Ağustos 2018 | 111 Okunma Domatesin başlıca zararlıları (Özellikle Rusları rahatsız eden domates zararlıları) 06 Ağustos 2018 | 251 Okunma 40 yılda ne değişti? 03 Ağustos 2018 | 227 Okunma Ertelenen zamlar ekonomiye büyük yük getiriyor 02 Ağustos 2018 | 492 Okunma Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %30.1 arttı 01 Ağustos 2018 | 142 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar